Zespół Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu to placówka oświatowa z ponad 50-letnią tradycją.
Jest mocno osadzona w środowisku. Wypracowała sobie własny mikroklimat wychowawczy, którego mottem jest: „Szkoła przyjazna uczniowi” czyli taka, w której panuje atmosfera życzliwości wzajemnego szacunku, serdeczności zarówno w relacjach nauczyciel – uczeń, jak i uczeń-uczeń i nauczyciel – nauczyciel.
Jest wiodącą placówką w województwie, szczególnie w organizowaniu kształcenia w zawodach branży gastronomicznej i hotelarskiej.

Zapraszamy Ósmoklasistów do zapoznania z materiałem nagranym przez szkołę, który zawiera treści promocyjne. Przygotowane nagranie trwa ok.20 minut i może zostać zaprezentowane młodzieży.

Ponadto na stronie szkoły WWW.ZSZ4.OPOLE.PL uruchomiliśmy STREFĘ ÓSMOKLASISTY, która przedstawia nie tylko specyfikę naszych zawodów, ale jest również bogatym źródłem wiedzy o szkole i może pomóc
Państwa uczniom w podjęciu decyzji o dalszym kształceniu.

Poniżej również ulotkę w PDF, który zawiera treści promocyjne.

Został on ustanowiony na pamiątkę lotu pierwszego człowieka w kosmos.

Pierwsze realne propozycje podróży kosmicznych przypisywane są Konstantinowi Ciołkowskiemu.
Jego najsłynniejsze dzieło Eksploracja przestrzeni kosmicznej dzięki urządzeniom odrzutowym zostało opublikowane w 1903 roku.

Loty kosmiczne stały się możliwe z inżynierskiego punktu widzenia po publikacji Roberta Goddarda Metoda osiągania ekstremalnych wysokości, w której jego propozycja zastosowania dyszy de Lavala do rakiet na paliwo ciekłe dała moc wystarczającą do podróży międzyplanetarnych.

Pierwszą rakietą, która dotarła do przestrzeni kosmicznej, była niemiecka rakieta V2 – podczas lotu testowego 3 października 1942 roku.

4 października 1957 Związek Radziecki wystrzelił Sputnika 1, który stał się pierwszym sztucznym satelitą
na orbicie Ziemi. Pierwszym lotem załogowym była misja Wostok.

1. 12 kwietnia 1961 roku Rosjanin Jurij Gagarin odbył w statku kosmicznym Wostok 1 lot po orbicie satelitarnej Ziemi, dokonując jednokrotnego (niepełnego) jej okrążenia w ciągu 1 godziny 48 minut.

Pierwszym i jak dotąd jedynym Polakiem w przestrzeni kosmicznej był Mirosław Hermaszewski,
który 5 lipca 1978 odbył lot na pokładzie statku Sojuz 30.

W latach 1966–1972 realizowano amerykański program lotów kosmicznych, którego celem
było lądowanie człowieka na Księżycu, a następnie jego bezpieczny powrót na Ziemię.

Zadanie zostało zrealizowane 21 lipca 1969 roku podczas misji Apollo 11.
Pierwszym człowiekiem, który stanął na Srebrnym Globie, był Neil Armstrong – autor słynnych słów:

„To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”.

Poniżej link do filmiku – Walking on the Moon

Ciekawostki pod linkiem

a także praca plastyczna – Kosmiczny statek z origami

Skąd pochodzi czekolada?

Czekolada pojawiła się w Europie na początku XVI w., jako pierwsi zaś pili ją Majowie i Aztekowie.

Starożytni Majowie używali ziaren kakaowca jako środka płatniczego, sam napój był zaś przeznaczony
tylko dla królów.

Dziś rozkosze jedzenia czekolady mogą docenić wszyscy i mimo że czekolada jest produktem wysokokalorycznym, jej jedzenie ma wiele zalet.

O miano najlepszych czekolad na świecie rywalizują czekolady belgijskie i szwajcarskie.
Obydwa kraje mają niezwykle bogatą tradycję wyrobu czekolady.
W Belgii znajduje się ok. 2000 sklepów z czekoladą i 12 fabryk tej słodkości. W Polsce dostępne są belgijskie marki, takie jak Mount Blanc czy Magnetic. W Szwajcarii spożywa się najwięcej czekolady, statystyczny mieszkaniec zjada jej 12 kg rocznie.

Każdy wielbiciel czekolady wie zapewne, że robi się ją z miazgi kakaowej oraz tłuszczu (kakaowego
lub roślinnego) z dodatkiem substancji słodzących i mlekiem w przypadku czekolady mlecznej.
Oczywiście do wyrobu czekolady używa się także mnóstwa dodatków.

W ten dzień zachęcamy do obejrzenia Charlie i fabryka czekolady to niezła porcja rozrywki dla młodszych i starszych.