Co mogę zrobić, aby być silnym i zdrowym.

Pojęcie „styl życia” zrobiło w sferze zdrowia zawrotną karierę.
Głównie za sprawą tzw. Raportu Lalonde’a z 1974 roku, w którym wykazano, że to właśnie styl życia aż w 50% odpowiada za stan zdrowia każdego człowieka. Obecnie styl życia, a właściwie zdrowy styl życia to hasło, które towarzyszy nam na co dzień. Słyszymy je w mediach, widzimy w prasie, swoim zdrowym trybem życia zasypują nas celebryci.

Na zajęciach świetlicowych uczniowie z klasy III odpowiadali na pytanie
Co to znaczy „być zdrowym”?

Najpopularniejsza definicja tłumacząca, że zdrowie to po prostu brak choroby nieco się zdezaktualizowała. Obecnie wiemy doskonale, że do właściwego funkcjonowania konieczna jest nie tylko sprawność fizyczna,
ale przede wszystkim dobry stan psychiczny. Dlatego definicja zdrowia obejmuje również aspekt emocjonalny, umysłowy, społeczny i duchowy.

Co składa się na zdrowy styl życia?

  • Dieta – taka, która zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na wszystkie składniki odżywcze, budulcowe i regulatorowe. Powinna być dostosowana do wieku konkretnej osoby, podejmowanej przez nią aktywności, a w przypadku osoby chorej ma to być dieta, dzięki której udaje się zmniejszyć odczuwane dolegliwości lub poprawia się nastrój.
  • Aktywność fizyczna – to podstawowy element zdrowego stylu życia. Tak ważny, że stał się fundamentem, na którym oparta została cała piramida zdrowego… żywienia.
    Codzienne rozciąganie się przez ok. 20 minut to minimum aktywności dla każdego.
    Gimnastyka i ruch powinny prowadzić do zadyszki – nie należy jej się bać, bo dzięki niej serce czuje się jak na musztrze.
  • Umiejętność radzenia sobie ze stresem – kardiolodzy wiedzą, że skoki adrenaliny nie są dla nas szkodliwe. Umiejętność radzenia sobie ze stresem odnosi się do tego, czy potrafimy radzić sobie ze stresem długotrwałym, w którym najważniejszym hormonem nie jest adrenalina ale kortyzol.
  • Sen, zdrowy, nieprzerwany, trwający minimum 7-8 godzin – zapominamy o nim albo spychany jest na dalszy plan. Tymczasem jest to jeden z elementarnych czynników mających wpływ na zdrowe, ponieważ podczas snu organizm się regeneruje na wszystkich poziomach – począwszy od komórek poprzez narządy aż po układy narządów.

Na podsumowanie zajęć uczniowie z klasy III stworzyli plakaty, które można zobaczyć poniżej.