Pojęcie „styl życia” zrobiło w sferze zdrowia zawrotną karierę.
Głównie za sprawą tzw. Raportu Lalonde’a z 1974 roku, w którym wykazano, że to właśnie styl życia aż w 50% odpowiada za stan zdrowia każdego człowieka. Obecnie styl życia, a właściwie zdrowy styl życia to hasło, które towarzyszy nam na co dzień. Słyszymy je w mediach, widzimy w prasie, swoim zdrowym trybem życia zasypują nas celebryci.

Na zajęciach świetlicowych uczniowie z klasy III odpowiadali na pytanie
Co to znaczy „być zdrowym”?

Najpopularniejsza definicja tłumacząca, że zdrowie to po prostu brak choroby nieco się zdezaktualizowała. Obecnie wiemy doskonale, że do właściwego funkcjonowania konieczna jest nie tylko sprawność fizyczna,
ale przede wszystkim dobry stan psychiczny. Dlatego definicja zdrowia obejmuje również aspekt emocjonalny, umysłowy, społeczny i duchowy.

Co składa się na zdrowy styl życia?

• Dieta – taka, która zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na wszystkie składniki odżywcze, budulcowe i regulatorowe. Powinna być dostosowana do wieku konkretnej osoby, podejmowanej przez nią aktywności, a w przypadku osoby chorej ma to być dieta, dzięki której udaje się zmniejszyć odczuwane dolegliwości lub poprawia się nastrój.
  • Aktywność fizyczna – to podstawowy element zdrowego stylu życia. Tak ważny, że stał się fundamentem, na którym oparta została cała piramida zdrowego… żywienia.
    Codzienne rozciąganie się przez ok. 20 minut to minimum aktywności dla każdego.
    Gimnastyka i ruch powinny prowadzić do zadyszki – nie należy jej się bać, bo dzięki niej serce czuje się jak na musztrze.
  • Umiejętność radzenia sobie ze stresem – kardiolodzy wiedzą, że skoki adrenaliny nie są dla nas szkodliwe. Umiejętność radzenia sobie ze stresem odnosi się do tego, czy potrafimy radzić sobie ze stresem długotrwałym, w którym najważniejszym hormonem nie jest adrenalina ale kortyzol.
  • Sen, zdrowy, nieprzerwany, trwający minimum 7-8 godzin – zapominamy o nim albo spychany jest na dalszy plan. Tymczasem jest to jeden z elementarnych czynników mających wpływ na zdrowe, ponieważ podczas snu organizm się regeneruje na wszystkich poziomach – począwszy od komórek poprzez narządy aż po układy narządów.

Na podsumowanie zajęć uczniowie z klasy III stworzyli plakaty, które można zobaczyć poniżej.

W Opolu od 2019 roku działa wyjątkowy zespół dziecięco-młodzieżowy o nazwie LEMONIADA.
Młodzi wokaliści w wieku 10-14 lat śpiewają piosenki autorskie, napisane i skomponowane specjalnie dla nich, z żywym akompaniamentem profesjonalnych muzyków. Piosenki tworzy i prowadzi wokalnie zespół Basia Beuth – opolska wokalistka, autorka i animatorka kultury.

LEMONIADA ma już na koncie nagrania studyjne i teledysk, a jej celem jest coraz częstsze koncertowanie podczas wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych oraz dynamiczny rozwój w nowym roku 2021.
Jest to wyjątkowy projekt na skalę ogólnopolską, który ma na celu także szerzej promować nasze miasto.

AKTUALNIE TRWAJĄ PRZESŁUCHANIA (RÓWNIEŻ ONLINE)

Opolski zespół młodzieżowy LEMONIADA zaprasza na przesłuchania młodych wokalistów w wieku 10-13 lat.

Zespół śpiewa piosenki autorskie, napisane i skomponowane specjalnie dla niego, z żywym akompaniamentem profesjonalnych muzyków, bierze udział w koncertach, nagraniach i teledyskach.

Dołącz już dziś, aby móc współpracować z zespołem w przyszłym roku.
Napisz, zadzwoń lub od razu wyślij swoje nagranie.

UWAGA ÓSMOKLASISTO!

Jeśli już teraz wiesz, że stać Cię na więcej, że zwyczajna nauka nie rozwinie Twojego potencjału,
może warto pomyśleć o szkole ponadpodstawowej i klasie o profilu „Cyberbezpieczeństwo
i nowoczesne technologie informatyczne”?

CYBER.MIL Z KLASĄ – INWESTYCJA W SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ
Zapewne jesteś uważnym obserwatorem i widzisz, że rozwój i technika pędzą w zastraszającym tempie. Współczesny świat kładzie olbrzymi nacisk na kreatywność i niecodzienność.
Ale żeby zaistnieć za kilka lat jako dobry specjalista, działanie musisz podjąć już dziś.

Jednym z takich rozwiązań, który może otworzyć przed Tobą okno na świat, jest nauka w szkole średniej,
w klasie objętej „Programem CYBER.MIL z klasą”.
W trakcie nauki oprócz informatyki na bardzo wysokim poziomie, będziesz uczył się również
takich ciekawych przedmiotów jak kryptografia, algorytmika, cyberbezpieczeństwo, zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji.

Sam dobrze wiesz, jak ważne są nowoczesne technologie i bezpieczeństwo.
Edukacja z tych przedmiotów pozwoli Ci już dzisiaj nauczyć się obsługiwać przyszłe realia.
Zdobędziesz wiedzę i kompetencji z obszaru współczesnych zagrożeń cyfrowych,
zarządzania ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa systemów informacyjnych
oraz kryptograficznych aspektów ochrony danych.

Wszelkie pytania proszę kierować pod adres:
E-mail: kontakt@cyber.mil.pl,
REKRUTACJA: rekrutacja@cyber.mil.pl