Podsumowanie Dni Matematyki

Dlaczego matematyka?
Ponieważ jest wszędzie: w domu, w urzędzie, na ulicy, w sklepie, w pralni i w lesie. I w kalendarzu, gdy mówimy „już wiosna”, w rozkładzie autobusów, w godzinach na zegarze, w dawnych i nowych wiekach i w cenach na bazarze. We wzroście i wadze, w wielkości słonia i mrówki, w długości rzeki
i drogi do szkoły oraz w wartości złotówki.

Tak jak w poprzednim roku, tak i w tym, wzięliście udział w wielu konkurencjach, które zbliżyły Was do poznawania świata matematyki. W naszej szkole Dni Matematyki trwały ok. 2 miesięcy. W tym czasie wykazaliście się niezwykłą wyobraźnią, systematyczną pracą, kreatywnością, wytrwałością,
a co najważniejsze świetnie się przy tym bawiliście. Na salach lekcyjnych pojawiły się Wasze plakaty reprezentujące hasło matematyczne:

„Matematyka jest kluczem i drzwiami do nauki”.

Stanęliście na wysokości zadania. Wasze prace były kreatywne i świetnie przedstawiały temat. Wielu z Was zaniepokoiło się, gdy zobaczyło na ścianie przy sali lekcyjnej nr 4 rozwinięcie dziesiętne liczby Pi, z wypisanymi ponad 300 cyframi po przecinku.

Jednak z czasem zainteresowaliście się tą niesamowitą liczbą. Niektórzy z Was poszukiwali jakiegoś sensu w jej zapisie, inni liczyli ilość pojawiających się cyfr. Większość z Was próbowało odnaleźć swoją datę urodzenia w rozwinięciu i wielu się to udało. Na filarach przy sekretariacie pojawiały się, raz w tygodniu, zagadki, które cieszyły się wśród Was niemałym zainteresowaniem. Byli wśród Was tacy, którzy rozwiązywali zagadki w przeciągu kilku przerw i oczekiwali z niecierpliwością na następne.

Podczas jednej z konkurencji, która początkowo przerażała Was, budowaliście z kartek papieru szkielety brył przestrzennych. Podczas tej konkurencji stanęliście oko w oko z matematyką. Razem
z nią wykonaliście pracę, która nie była łatwa, jednak sprawiła Wam dużo radości i satysfakcji, co na długo zostanie w Waszej pamięci. Przekonaliście się podczas tej konkurencji, że z matematyką można się również świetnie bawić.
Jak co roku nie mogło zabraknąć konkurencji wzorowanej na teleturniejach.
Starsze klasy wzięły udział w teleturnieju „1 z 10”, młodsze zaś zagrały w grę: „Rozumek matematyczny”. Pokazaliście podczas tej konkurencji, że potraficie ze sobą rywalizować, stosując się do panujących reguł. Wykazaliście się również empatią w stosunku do innych.

Apel kończący Dni Matematyki miał odbyć się w 13.03.2020 – w przeddzień Światowego Dnia Matematyki. Niestety, ze względu na zawieszenie nauki, w związku z epidemią Covid-19, nie mogliśmy podsumować Waszego wysiłku.
Obserwowałam Waszą pracę i zaangażowanie, jakie wkładaliście
w realizację kolejnych zadań w ramach Dni Matematyki. Chcę Wam za to, Kochani, bardzo podziękować.
Każda konkurencja była punktowana. Jury miało bardzo ciężkie zadanie, aby wskazać najlepszą pracę. Jednak zwycięzca może być tylko jeden.

W klasach młodszych:
I miejsce zajęła klasa III „a”,
II miejsce zajęła klasa II „b”,
III miejsce zajęła klasa I „a”

W klasach starszych:
I miejsce zajęła klasa VIII „b”,
II miejsce zajęła klasa VIII „a”,
III miejsce zajęła klasa VI „a”

Dla mnie zwycięzcami jesteście wszyscy. Każdy z Was zwyciężył, przystąpiliście do konkursów i do końca dzielnie walczyliście. Nie miejsca są najważniejsze, ważniejsze są doświadczenia, które zostaną z Wami
na zawsze.

Kolejna porcja dobrej zabawy z matematyką w nowym roku szkolnym 2020/2021.

Iwona Wasik