Sekret szczęścia to żyć z pasją.

Dzięki pasji rozwijamy stałe i wierne zaangażowanie, które pozwala nam stawiać czoła przeciwnościom, pozwala zapomnieć o lękach i zmartwieniach.
Pasja pozwala żyć każdego dnia z motywacją i wzrokiem utkwionym w marzeniach.

Dziękujemy wszystkim tym małym i tym dużym za udział w konkursie i życzymy miłego oglądania.

Podstawowym celem konkursu było zainteresowanie dzieci i młodzieży problemem adopcji zwierząt oraz promowanie wrażliwości, empatii oraz odpowiedzialności za los tych, które są bezdomne.
W czasie obrad jurorzy konkursu oceniali prace pod względem zgodności z tematyką konkursu oraz jakości wykonania. Wybrano trzy najlepsze prace.

Werdykt Jury jest następujący:

1. miejsce zdobyła Amelia Leśniowska
  2. miejsce zajęła Hanna Stasiak
  3. miejsce zajął Krzysztof Krąbel

Zgodnie z regulaminem konkursu praca, której autor zdobył I miejsce, zostanie opublikowana
w lokalnych mediach, na stronie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 10 im Henryka Sienkiewicza
w Opolu oraz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Opolu.

Prace, których autorzy zdobyli II i III miejsce, zostaną opublikowane na stronie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 10 im Henryka Sienkiewicza w Opolu oraz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami
w Opolu.

Serdecznie gratulujemy laureatom!
Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie.
Doceniamy starania i wspaniałe pomysły.
Autorom wszystkich prac prześlemy pocztą dyplomy.

Czerwiec to miesiąc uwielbiany przez wielu, powszechnie kojarzony z końcem szkoły i początkiem wakacyjnego wypoczynku. Dla dawnych Słowian czerwiec był miesiącem przejścia wiosny w lato.

To czas kwitnienia róż i maków oraz soczystej zielonej trawy.
To czas truskawek i czereśni. To czas snucia wakacyjnych planów.

Szósty miesiąc roku swoją nazwę zawdzięcza polskiemu owadowi, który wychodzi
z kokonu i wypełza w poszukiwaniu pędu czerwca trwałego.

Czerwiec polski miał niegdyś ogromne znaczenie gospodarcze. W średniowieczu był źródłem czerwonego barwnika, wykorzystywanego w przemyśle tekstylnym, malarstwie i farbiarstwie.
Do XIX w. Polska była głównym dystrybutorem tego barwnika.

Ormianie wywozili go do Turcji. Kiedy odkryto Amerykę, okazało się, że koszenila pozyskiwana
z żyjącego na opuncjach czerwca kaktusowego jest znacznie tańsza i ma o wiele mocniejszą barwę. Nasz polski owad stracił wtedy nieodwracalnie na wartości, ale pozostawił po sobie nazwę miesiąca
i koloru „czerwony”.

Poniżej zapraszamy do zapoznania się z ciekawymi informacjami, zagadkami i zadaniami związanymi z miesiącem czerwcem.

Jak również do wysłuchania piosenek.

Czym jest dogoterapia?

Jest to terapia z udziałem psa. Jest metodą wzmacniającą efektywność rehabilitacji, w której motywatorem jest odpowiednio wyselekcjonowany i wyszkolony pies prowadzony przez wykwalifikowanego terapeutę. Terapia tego rodzaju jest jedną z dziedzin zooterapii.

Dogoterapia wykorzystywana jest głównie w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi ruchowo
i umysłowo. Bezpośredni kontakt z odpowiednio wyszkolonym psem, pod czujnym okiem wykwalifikowanego terapeuty, pozwala osiągnąć znaczący postęp w rozwoju psychicznym
i emocjonalnym dziecka. Należy podkreślić, że rehabilitacja tą metodą może być prowadzona wyłącznie przez kompetentnego specjalistę przy udziale właściwie przygotowanego psa.

W zajęciach dogoterapii biorą udział specjalnie wyszkolone psy (zwykle labradory, golden retrievery, collie i husky) i wykształceni terapeuci.

Zarówno psy, jak i ludzie muszą mieć do tej pracy odpowiednie predyspozycje:

• łagodne usposobienie,
  • spokój,
  • opanowanie,
  • cierpliwość,
  • łatwość nawiązywania kontaktów,
  • otwartość,
  • chęć niesienia pomocy.

Wspieranie procesu leczenia poprzez obecność zwierzaka pobudza zmysły i uspokaja pacjentów. Podczas zajęć dzieci uczą obcowania ze zwierzęciem, wykonują różnego rodzaju ćwiczenia, uczą się wydawania komend. Gdy pies wykonuje polecenie dziecka, nabiera ono pewności siebie i uczy się samodzielności. Troska o psa, karmienie, czesanie, wyprowadzanie na smyczy i ogólna opieka jest dla dzieci nauką życia w społeczeństwie. Rodzaj ćwiczeń zawsze dobierany jest indywidualnie do potrzeb i możliwości każdego pacjenta.

Nie bez powodu mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka.
To powiedzenie sprawdza się zarówno u osób korzystających z dogoterapii, jak i u każdego, kto posiada w domu czworonoga.

Pies to lek na całe zło i smutek. Zawsze czeka, tęskni i nigdy nie zawiedzie.