15 czerwca – Ogólnopolski Dzień Dogoterapii

Czym jest dogoterapia?

Jest to terapia z udziałem psa. Jest metodą wzmacniającą efektywność rehabilitacji, w której motywatorem jest odpowiednio wyselekcjonowany i wyszkolony pies prowadzony przez wykwalifikowanego terapeutę. Terapia tego rodzaju jest jedną z dziedzin zooterapii.

Dogoterapia wykorzystywana jest głównie w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi ruchowo
i umysłowo. Bezpośredni kontakt z odpowiednio wyszkolonym psem, pod czujnym okiem wykwalifikowanego terapeuty, pozwala osiągnąć znaczący postęp w rozwoju psychicznym
i emocjonalnym dziecka. Należy podkreślić, że rehabilitacja tą metodą może być prowadzona wyłącznie przez kompetentnego specjalistę przy udziale właściwie przygotowanego psa.

W zajęciach dogoterapii biorą udział specjalnie wyszkolone psy (zwykle labradory, golden retrievery, collie i husky) i wykształceni terapeuci.

Zarówno psy, jak i ludzie muszą mieć do tej pracy odpowiednie predyspozycje:

  • łagodne usposobienie,
  • spokój,
  • opanowanie,
  • cierpliwość,
  • łatwość nawiązywania kontaktów,
  • otwartość,
  • chęć niesienia pomocy.

Wspieranie procesu leczenia poprzez obecność zwierzaka pobudza zmysły i uspokaja pacjentów. Podczas zajęć dzieci uczą obcowania ze zwierzęciem, wykonują różnego rodzaju ćwiczenia, uczą się wydawania komend. Gdy pies wykonuje polecenie dziecka, nabiera ono pewności siebie i uczy się samodzielności. Troska o psa, karmienie, czesanie, wyprowadzanie na smyczy i ogólna opieka jest dla dzieci nauką życia w społeczeństwie. Rodzaj ćwiczeń zawsze dobierany jest indywidualnie do potrzeb i możliwości każdego pacjenta.

Nie bez powodu mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka.
To powiedzenie sprawdza się zarówno u osób korzystających z dogoterapii, jak i u każdego, kto posiada w domu czworonoga.


Pies to lek na całe zło i smutek. Zawsze czeka, tęskni i nigdy nie zawiedzie.