Ruch to zdrowie!

Ruch to najlepsze „lekarstwo”, jakie każdy z nas może sobie sam przepisać. Jest dobry na wszystko, dlatego należy go zażywać jak najwięcej, nie martwiąc się przy tym, że go przedawkujemy.

Ruch nie oznacza od razu sportu, a tym bardziej rywalizacji!

Ruch jest niezbędny do poznania własnego ciała i nabrania pewności w kontroli nad nim. Jest również potrzebny, aby nasz organizm utrzymać w dobrym zdrowiu. Sprawia, że jesteśmy silniejsi oraz bardziej wytrzymali na zmęczenie. Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ nie tylko na nasze ciało – poprawia
ona także samopoczucie i zapewnia dobry nastrój. Pozwala też na zachowanie odpowiedniej wagi ciała.
Ruch na świeżym powietrzu może zwiększyć naszą odporność na choroby. Trzeba jednak pamiętać o tym,
żeby dostosować ubiór do pogody, czyli ubierać się tak, by ani się nie przegrzewać, ani nie zaziębić.

Ile czasu dziennie powinniśmy przeznaczać na aktywność fizyczną?

Według Światowej Organizacji Zdrowia minimalna dzienna dawka ruchu dla dzieci i młodzieży to
60 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej.

Co ważne, zaleca się by aktywność ta była dopasowana
do wieku i możliwości dziecka oraz miała atrakcyjną formę. Zajęcia ruchowe są przede wszystkim formą odreagowania napięć emocjonalnych, poprawy samopoczucia oraz sposobem na odpoczynek po dniu wytężonego wysiłku umysłowego. Warto zadbać o to, aby ruch kojarzył nam się jak najlepiej i sprawiał nam przyjemność, dlatego najlepiej połączyć aktywność fizyczną z zabawą, na przykład zagrać w berka czy potańczyć w domu przy muzyce.

Ciekawostka

Każdego roku na świecie pojawiają się nowe formy aktywności ruchowej. W ostatnich latach bardzo popularny stał się marsz z kijkami nazywany nordic walking. Podczas uprawiania go pracuje ponad 90% mięśni naszego ciała!