Dzień mruczka może wydawać się leniwy, ale to tylko pozory. Koty domowe to przodkowie małego kota afrykańskiego, zwierzęta o silnym instynkcie łownym i terytorialnym. Instynkt drapieżnika powoduje,
że każdego dnia w Twoim domu toczą się istne polowania: na latającą muchę, falującą firankę,
czy promienie słońca odbijające się na ścianie.

Dlatego właśnie ludzie od tysięcy lat gościnnie otwierają przed kotami drzwi swoich domów.
Mimo tak długiego stażu we wspólnych kontaktach, koty wciąż uchodzą za
zwierzęta tajemnicze: chadzają własnymi ścieżkami, nie budują z ludźmi aż tak symbiotycznych więzi
jak psy i zazwyczaj są bardziej skupione na sobie niż na towarzyszących im przedstawicielach gatunku.

A może część z tym stwierdzeń to mity, które warto było by obalić:

• Koty zawsze spadają na cztery łapy
    Mimo wielkiej giętkości i zwinnych ruchów, z których słyną koty, upadek nawet z niewielkiej wysokości, z niskich kondygnacji budynków, może skończyć się dla nich złamaniem kręgosłupa, pogruchotaniem łap a nawet śmiercią. Dlatego, jeśli mamy w domu koty, tak ważne jest zabezpieczenie okien lub balkonu specjalną siatką, dostępną w sklepach zoologicznych lub wyjmowaną moskitierą, którą możesz zamówić w firmach zajmujących się montażem okien.
  • Mleko to najlepsze, czym możemy napoić kota
    Kotom nie należy podawać krowiego mleka, gdyż nie trawią zawartej w nim laktozy – wywołuje
    to u nich biegunki i odwodnienie. Do picia zawsze dawaj kotom wodę a czasem, dla urozmaicenia, specjalnie dla nich przeznaczone mleko dla kotów, dostępne w sklepach zoologicznych.
  • Koty to samotnicy
    Zdecydowana większość kotów to istoty bardzo towarzyskie, które świetnie czują się z innymi kotami (i psami!). Kot-jedynak, czekający aż jego opiekunowie wrócą ze szkoły czy pracy, zwyczajnie się nudzi. Dlatego bardzo polecamy adopcję dwóch kotów, np. rodzeństwa, a jeśli w domu jest już jeden mruczek – adopcję towarzysza dla niego.

Poniżej zostały zamieszczone prace uczniów z świetlicy szkolnej, które pod opieką Pana Rafała również postanowiły świętować Dzień Kota, zresztą sami zobaczcie. Celem zajęć było uwrażliwienie uczniów na potrzeby wszystkich zwierzaków – w szczególności kotów, rozwijanie empatii, wzbogacenie wiedzy na temat opieki i właściwej pielęgnacji nad zwierzakami.

RZPWE Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu i Opolskie Koło PTB serdecznie zapraszają uczniów klas VI, VII i VIII szkoły podstawowej do udziału w konkursie graficznym ,, Maseczka literacka”.

Konkurs polega na zaprojektowaniu maseczki ochronnej przeciw Covid-19 z literackim cytatem na graficznym tle. Celem konkursu jest promocja czytelnictwa, promocja zdrowia, a także wzbogacanie umiejętności graficznych, pobudzenie wyobraźni plastycznej uczniów i umożliwienie prezentacji uzdolnień na szerokim forum.

Maseczkę należy zaprojektować na załączonym formularzu. Prace w formie jpg wraz z formularzem zgłoszeniowym należy wysłać do 31 marca 2021 r. na adres e-mail:
j.jurasz@pedagogiczna.pl

Więcej informacji na stronie:

Regulamin konkursu umieszczony w pliku pdf.

RZPWE Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzka w Opolu i Opolskie Koło PTB serdecznie zapraszają rodziców, opiekunów wraz z dziećmi do udziału w Rodzinnym Konkursie literackim „Bajka na zdrowie”.

Konkurs polega na napisaniu bajki terapeutycznej dla dzieci o tematyce dotyczącej promocji zdrowia, profilaktyki uzależnień i problemów społecznych. Napisane bajki mogą dotyczyć emocji, niewłaściwych zachowań, zaburzonych relacji, sytuacji stresowych czy innych problemów dnia codziennego. Mogą propagować takie wartości jak przyjaźń, życzliwość, wdzięczność, empatię, szczerość, miłość, optymizm i wiarę w realizację marzeń.

Wspólna kreatywna zabawa literacka stanie się okazją do wzmocnienia relacji rodzinnych, sposobem wspólnego spędzania czasu ze swoimi pociechami, zwłaszcza teraz w okresie izolacji związanej z pandemią COVID-19. Pisanie bajki może też być świetną okazją do rozmowy z dzieckiem o naszych obawach, uczuciach, jakie nam towarzyszą w tym trudnym czasie.

Bajki wraz z formularzem zgłoszeniowym należy wysłać do 28 lutego 2021 r. na adres e-mail:
j.jurasz@pedagogiczna.pl

Regulamin konkursu zamieszczony w pliku pdf.

Więcej informacji jak również karta zgłoszeniowa na stronie: