Nie możecie doczekać się już zabaw andrzejkowych? My tak samo!
W tym roku musimy jednak pozostać podczas w nich w swoich domach.

To nieoficjalne święto przypada w nocy z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Tym razem będzie to z niedzieli na poniedziałek.

Andrzejki organizowane są przed rozpoczęciem adwentu, dlatego jest to okazja do ostatnich hucznych zabaw. Ciekawostka – w Szkocji dzień świętego Andrzeja, który obchodzony jest 30 listopada, jest świętem narodowym.

Andrzejki, jędrzejówki, jędrzejki. Obchodzone w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Z biegiem czasu stały się głównie pretekstem do brania udziału w imprezach tanecznych, które
z ich dawną formą mają niewiele wspólnego. Tymczasem tradycja andrzejkowych wieczorów sięga zamierzchłych czasów. Pierwsze pisemne wzmianki o tym święcie pochodzą z XVI wieku.
Warto dodać, że obrzędy z nimi związane daleko wykraczają poza znane nam lanie wosku i tańce.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wszystkie polskie dziewczęta na wydaniu wiedziały, że w imieniny św. Andrzeja mają szansę dowiedzieć się, jak ułoży im się życie uczuciowe. O ile dziś to walentynki uważamy na święto zakochanych, o tyle kilka dekad temu to św. Andrzej patronował pragnącym miłości pannom, zaś patronką chętnych na ożenek kawalerów była św. Katarzyna.

My przypominamy kilka andrzejkowych zabaw, dzięki temu przybliżyć słowiańskie tradycje naszym dzieciom:

1. Lanie wosku
    chodzi o to, aby wylać na wodę gorący wosk, a następnie w jego kształcie doszukać się symboli i je zinterpretować. Pomocny może się tu okazać cień naszego woskowego tworu – rzucony na ścianę jest czytelny i pobudza wyobraźnię. Uwaga – wosk tradycyjnie lejemy przez dziurkę od klucza!
  2. Wyścig butów
    chodzi o to, żeby lewe buty uczestników ustawić rządkiem w kącie pokoju. Następnie powinniśmy przestawiać je tak, aby ostatni but „wskakiwał” na pierwsze miejsce i tak aż do momentu, kiedy któryś z butów dotknie progu. Osoba, która jest właścicielem tego buta będzie wedle wróżby tą, która pierwsza wyjdzie za mąż lub ożeni się.
  3. Rzut trzewikiem
    Uczestnik zabawy odwracał się tyłem do drzwi, a następnie rzucał za głowę lewy trzewik.
    But, który upadł podeszwą do podłogi i był skierowany czubkiem ku drzwiom, zwiastował pannom i kawalerom rychłą zmianę stanu cywilnego. Tu mamy praktyczną radę – w celu uniknięcia szkód, koniecznie zamieńcie ciężkie buty na kapcie.
  4. Najdłuższa obierzyna
    do tej zabawy musimy przygotować tej samej wielkości jabłka, które następnie uczestnicy będą obierali. Komu uda się uzyskać najdłuższą obierkę, tego związek będzie miał najdłuższy staż.
  5. Rzucanie monetą
    każdy uczestnik wybiera monetę o dowolnym nominale. Następnie musi pomyśleć życzenie i trafić monetą do naczynia napełnionego wodą umieszczonego w odpowiedniej odległości.
    Kto trafi do miski z wodą, tego marzenie na pewno się spełni.

Na zabawę i wróżenie zabierze nas muzeum w Bytomiu – warsztaty dla dzieci online – poniżej link, premiera 29.11.2020 o godzinie 11:00

I pamiętajcie

„Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze.”