Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Pewnie każdy z Was tęsknie ich już wyczekuje.
Wakacje to okres, w którym znajdujemy czas na zabawę, relaks i drobne szaleństwa.
Nie mamy obowiązków związanych ze szkołą i nauką, więc możemy bez ograniczeń planować najróżniejsze przygody, w których będziemy brać udział. Niektórzy spotykają się z przyjaciółmi
i wspólnie świetnie się bawią, inni wybierają się na rodzinne wyjazdy. Nikt nie siedzi w domu, kiedy za oknem mamy słoneczną, piękną, zachęcającą do wyjścia pogodę.

Jednak wszyscy musimy pamiętać, że dobra zabawa nie zwalnia nas z obowiązku dbania o swoje
i innych bezpieczeństwo.

Jak powinniśmy postępować, aby wakacje zawsze kojarzyły nam się z samymi przyjemnościami?
Wystarczy wykazać zdrowy rozsądek i pamiętać o kluczowych zasadach bezpieczeństwa.

Bezpieczne wakacje to temat, który powinien obowiązkowo pojawić się przed końcem roku szkolnego, dlatego zachęcam was do zapoznania się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa umieszczonymi w prezentacji
pt. Bezpieczne wakacje: https://view.genial.ly/5ed91f0fdbbb930d03ea6da9/interactive-content-bezpieczne-wakacje

W załączniku 25 zasad bezpiecznych wakacji, z których dowiecie się, jak należy zachować się nad wodą, w lesie, w górach, na słońcu, czy w podróży. A następnie sprawdźcie swoją wiedzę, czy wiecie dobrze już wszystko wykonując krótki quiz: https://wordwall.net/play/2982/646/437

Pamiętajcie, że aby wakacje były udane, muszą być bezpieczne!!!!

Warto też posłuchać i nauczyć się piosenki pt. Bezpieczne wakacje, która jest umieszczona poniżej.

Bezpieczne wakacje

Wakacje to wyjątkowa okazja do rozwijania swojego poczucia humoru. Umiejętność dostrzegania rzeczy śmiesznych, zabawnych jest bardzo ważna. Ułatwia nam życie, pozwala pokonać stres
i sprzyja relacjom z rówieśnikami. Niestety, gotowej recepty na poczucie humoru nie ma.
Być może przyda się odrobina spontaniczności i patrzenie na codzienne sprawy z innej perspektywy, z przymrużeniem oka. Najważniejsze, by otworzyć się na zabawę.

Można bawić się słowami albo obrazami. Proponujemy zabawę plastyczną pod nazwą: „Zwierzaki −  cudaki”. Naprawdę, niewiele potrzeba, by rozśmieszyć siebie albo znajomych rysunkiem zwierzaka – cudaka.

Na początek potrzebne są 2 zdjęcia, które przedstawiają czworonogi albo dwunogi, np.: psa i rekina lub kota i świnkę. Narysuj je tak, jak potrafisz, każde zwierzę na osobnej kartce. Następnie wytnij postaci zwierząt i podziel je na dwie części (najlepiej na pół). Teraz wystarczy połączyć ze sobą wybrane połówki według własnego pomysłu i nazwać tak powstałe zwierzę w dowolny sposób.
W tym celu można zestawić ze sobą nazwy zwierząt i skracać je tak, jak chcemy (np. piesorekin, świniokot, mewopies, kaczosłoń, pandokrowa).

Inne zabawy z rysunkami zwierząt znajdziecie w Internecie.