W ramach zajęć z książką „Plastusiowy Pamiętnik” klasa 1a przygotowała pudełka w których zamknęła omawianą lekturę. Gdy je otworzymy znajdziemy w nich wszystko, co kojarzy nam się z przeczytaną książką „Plastusiowy Pamiętnik” Marii Kownackiej. Kto z nas nie zna Plastusia i jego przygód? Wróćmy na chwilę do lat beztroskiego dzieciństwa i przypomnijmy sobie, co się działo z bohaterem z plasteliny.
Ostatni tydzień października przebiegł w naszej szkole pod hasłem „Halloween”. To zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych.
Dzieci z klas 1-3 miały okazję poznać na lekcjach zwyczaje związane z obchodami Halloween w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Celem zajęć było wzbogacanie zasobu słownictwa języka angielskiego związanego z tym świętem, rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez poznanie zwyczajów związanych z obchodami Halloween oraz zdobywanie wiedzy o kulturze krajów obszarów anglojęzycznych.
Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90. Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, wampiry, czarownice, czaszki itp.
W tym tygodniu naszej szkole dynie były dużą atrakcją. Jesteśmy Szkoła w której wiemy jak miło spędzić ten dzień. Klasy i korytarze zostały udekorowane w prace uczniów z akcentami dyniowymi.
Samorząd Uczniowski zorganizował dla wszystkich uczniów w naszej placówce konkurs na najciekawszą dynię. Konkurs cieszył się ogromnym powodzeniem. Uczniowie wykazali się ogromną inwencją twórczą wykonując swoje konkursowe prace. Zaprezentowane dynie zachwyciły wszystkich i uczniów i rodziców.
Ten tydzień upłynął wszystkim w wesołej i zabawowej atmosferze.
W dniach 23 oraz 28 października br. uczniowie klas ósmych i siódmych uczestniczyli w zajęciach realizowanych w ramach rekomendowanego programu z zakresu profilaktyki alkoholowej pod nazwą „DEBATA”.
Zgodnie z założeniami, program „DEBATA” ma zapobiegać przedwczesnemu spożyciu alkoholu oraz jego negatywnym skutkom, a także promować postawę abstynencji. Jego zadaniem jest redukcja czynników ryzyka – poznawczych i społecznych, skłaniających młodych ludzi do picia alkoholu.
Spotkania z uczniami służyły przyjrzeniu się przekonaniom normatywnym młodzieży i próbie ich modyfikacji. Skutecznie udało się wzmocnić ich w przekonaniu o walorach abstynencji oraz konieczności planowania postanowień sprzyjających zdrowiu fizycznemu, emocjonalnemu oraz społecznemu.
Realizacja programu nastąpiła dzięki współpracy z Urzędem Miasta w Opolu oraz Ośrodkiem Profilaktyki i Edukacji „Lider”. Lekcje poprowadziła pani Elżbieta Górecka, wieloletnia trenerka i realizatorka programów profilaktycznych.
Program będzie kontynuowany przez wychowawców poszczególnych klas podczas zajęć z wychowawcami.
Obecna wersja programu znajduje się w „Systemie rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego” Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom (dawniej: PARPA).
Zapoznajcie uczniów z sylwetą i pracami Wassiliego Kandinskiego – sztuka z figur geometrycznych. Każdy z uczniów na lekcji mógł wcielić się w artystę i stworzyć swoją sztukę abstrakcyjną.
Uczniowie klasy 2b brali udział w warsztatach w Niepublicznej szkole muzycznej I stopnia. Zafascynowani graniem na lekcjach na dzwonkach chromatycznych postanowili zapoznać się z innymi instrumentami muzycznymi. Pani Agata Suchocka-Wachowska zaznajomiła nas również z teorią i historią instrumentów. Serdecznie polecamy.
Po zajęciach i dzięki sprzyjającej nam pogodzie postanowiliśmy zintegrować się bardziej na zabawach i wspólnym plenerowym posiłku.
Jesienna aura za oknem sprawiła, że klasa IIa postanowiła wykonać swoje jesienne liście. Do tego wykorzystała różnokolorowy mech chrobotek. Wszystkie praca były niezwykłe! Piękne, kolorowe i trójwymiarowe. To będzie wspaniała ozdoba każdego okna.
16 października klasa 5 b odpowiedziała na zaproszenie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu, gdzie można było oglądać niezwykłą wystawę. Bogata ekspozycja darów lasu połączona była z ogromną dawką informacji. Uczniowie przyjrzeli się okazom i zobaczyli, czym różnią się grzyby jadalne od trujących. Dzieci poznały też lecznicze właściwości niektórych grzybów.
Następnie piątoklasiści wzięli udział w warsztatach rysowania komiksu zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu.
Dziś zrealizowaliśmy kolejny scenariusz dotyczący Bałtyku i zwierząt w nim mieszkających. Dowiedzieliśmy się o zagrożeniach na jakie narażone jest nasze piękne morze.
Poznaliśmy ciekawe zwierzęta o fantazyjnych nazwach, np. ptaka lodówkę, rybę lisicę i skarpa, ślimaka rozdepkę rzeczną, mysz morską i wiele innych. Szczególną uwagę zwróciliśmy również na morświny i foki szare.
Na koniec tej przygody zagraliśmy w parach w grę memory, której bohaterami były zwierzęta Bałtyku. Okazało się, że niektórzy z nas mają doskonałą pamięć!
Jesień zagościła na naszych zajęciach rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne! Wspólnie wyruszyliśmy na grzybobranie emocji, ucząc się, jak akceptować zarówno te przyjemne, jak i mniej przyjemne emocje. Stworzyliśmy także jesienne drzewo wsparcia, które pomogło nam dostrzec osoby, na których możemy polegać w trudnych chwilach. Zajęcia stały się okazją do odkrywania skutecznych sposobów na nasze wewnętrzne jesienne zachmurzenie. Wzmacnialiśmy również umiejętności regulacji emocji, m.in. poprzez relaksacyjne ćwiczenia oddechowe z dynią.
Śledźcie nasze dalsze podróże po świecie emocji! 🍂
Psycholog
Aleksandra Janik