Z radością informujemy, że nasza szkoła uzyskała certyfikat Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej! ✅ To potwierdzenie naszej pracy na rzecz wzmacniania kondycji psychicznej uczniów poprzez pełny cykl badań oraz zajęć wychowawczo-profilaktycznych.👏Serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom oraz nauczycielom za zaangażowanie, wsparcie i współpracę przy realizacji tego ważnego programu.

W tym miesiącu na naszych zajęciach odkrywaliśmy znaczenie metafor i sposoby wyrażania emocji! 💭😊😢 Powitaliśmy wiosnę oraz przysłowie “W marcu jak w garncu”, które stało się inspiracją do rozmowy o emocjach – bo czyż nie zmieniają się one w naszym ciele jak marcowa pogoda? 🌦️

Eksperymentując, bawiliśmy się w odkrywanie, jak uczucia mogą się mieszać i zmieniać – tak jak słońce, deszcz i burze na niebie 🌤️⛈️ A przy tym doskonaliliśmy komunikację – jak mówić, aby być zrozumianym i jak słuchać, by lepiej rozumieć innych 🗣️👂

Czy wiecie, że słowa mogą działać jak parasol w deszczowy dzień? ☂️ A ciepłe powitanie jak promień słońca? 🌞

To była inspirująca podróż przez emocje i relacje! ❤️💬

Psycholog
Aleksandra Janik

Deklaracja dostępności

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 10 w Opolu zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Deklaracja dostępności dotyczy strony https://psp10.opole.eu.

  • Data publikacji strony internetowej: 26 września 2016 r.
  • Data ostatniej istotnej aktualizacji: 4 stycznia 2020 r.

Stan dostępności cyfrowej

Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu [niezgodności i wyłączeń] wymienionych poniżej.

Niedostępne treści

Niezgodność z załącznikiem

  • Filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych, nie wszystkie element graficzne posiadają tekst alternatywny.

Przygotowanie deklaracji dostępności

  • Data sporządzenia deklaracji: 25 marca 2021 r.
  • Data ostatniego przeglądu deklaracji: 26 marca 2025 r.

Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB).

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do sekretariat – mejlowo sekretariat@psp10opole.eu lub telefonicznie 77 4744080.

Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.

Zgłaszając takie żądanie podaj:

  • swoje imię i nazwisko,
  • swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
  • dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
  • opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.

Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.

Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.

Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.

Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.

Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do kierownictwa naszego urzędu:

  • Robert Nawrocki — Dyrektor Publicznej Szkoła Podstawowa nr 10 im. Henryka Sienkiewicza w Opolu,
  • Adres: Wróblewskiego 7, 45-760 Opole,
  • mejl: sekretariat@psp10opole.eu.

Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.

Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.

Pozostałe informacje

Dostępność architektoniczna

Opole

Wróblewskiego 7

45-760 Opole

Parking
  • Nie mamy wyznaczonych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.
  • Parking jest bezpłatny.
  • na podwórku szkoły
Pies asystujący
  • Możesz przyjść z psem asystującym lub psem przewodnikiem. Pamiętaj o certyfikacie psa asystującego i zaświadczeniu o szczepieniu.
  • Pies musi mieć kaganiec. Nie dotyczy psów przewodników.
Wejście do budynku
  • Do wejścia prowadzą schody.
  • Przy schodach znajduje się poręcz.
  • Do wejścia doprowadzona jest stała pochylnia o nachyleniu 2%.
Ciągi poziome
  • Pomieszczenia znajdują się na 2 kondygnacjach.
Ciągi pionowe
  • Na inne kondygnacje możesz się dostać za pomocą schodów
Pomieszczenia
  • Około 50% pomieszczeń jest dostępnych dla osób na wózkach.
Łazienka
  • W budynku jest toaleta dostępna dla osób z niepełnosprawnością.

Dostępność komunikacyjno-informacyjna

  • nie zapewniamy możliwości korzystania z tłumacza języka migowego

Pierwszy dzień wiosny to wyjątkowy moment, kiedy dzieci mogą poczuć się częścią zmieniającej się przyrody. W szkole 21 marca, 1a rozpoczęła obchody tej pory roku w sposób kreatywny i edukacyjny. W tym dniu uczniowie wykonali wiosenne lapbooki, które były doskonałą okazją do zapoznania się z symbolami wiosny, roślinami, zwierzętami i tradycjami związanymi z tym okresem.

To świetna okazja do rozwijania zdolności manualnych i twórczych, a także do nauki o cyklu życia roślin i zwierząt. Oprócz lapbooków, pierwszaki miały okazję wykonać tradycyjne marzanny – kukły symbolizujące zimę. Dzieci przygotowały własne marzanny z różnych materiałów, takich jak papier, bibuła, kawałki materiałów, co stanowiło świetną zabawę, a także wprowadziło w tematykę wiosennych zwyczajów ludowych.

Klasa 1b w piątek przywitała wiosnę spacerem  i harcami na placu zabaw. Uczniom towarzyszyły samodzielnie przez nich wykonane Marzanny. Dzień był pełen pozytywnych emocji, śmiechu i przede wszystkim słońca.

Co roku tego dnia w PSP 10 zakładamy kolorowe skarpetki (nie do pary) solidaryzując się z osobami chorymi na Zespół Downa i zwracamy uwagę na ich problemy.

Akcja cieszy się dużym poparciem i uznaniem. Kolorowe skarpetki mają znaczenie symboliczne. Symbolizują odmienność i różnorodność.
Nawet najmniejsze gesty mają znaczenie.

W dniach 17-18 marca w szkole w ramach lekcji o kulturze krajów anglojęzycznych obchodzono dzień Świętego Patryka-patrona Irlandii. W tych dniach uczniowie jak i nauczyciele byli ubrani na zielono. Szkoła była przyozdobiona koniczynkami i dekoracjami związanymi z tym świętem.
Podczas lekcji języka angielskiego uczniowie brali udział w tzw. ” escape room”, podczas którego mieli odnaleźć ukryte koniczyny
i rozwiązać zadania.

Dnia 18 marca uczniowie klasy 1A uczestniczyli w zajęciach, podczas których sadzili szczypiorek i siali rzeżuchę. Zajęcia miały na celu wprowadzenie uczniów w tematykę ogrodnictwa oraz zapoznanie ich z podstawowymi zasadami uprawy roślin. Lekcję rozpoczęliśmy od poznania najważniejszych informacji na temat roślin, które będą uprawiane, zwracając uwagę na ich właściwości zdrowotne i znaczenie w diecie człowieka.
Uczniowie rozpoczęli od sadzenia szczypiorku. Każdy z nich przygotował małą doniczkę z ziemią, w której umieścił cebulki szczypiorku. Uczniowie dowiedzieli się jakie są odpowiednie warunki do wzrostu tej rośliny: odpowiednia ilość światła, wilgotność gleby oraz regularne podlewanie. Następnie przyszedł czas na sianie rzeżuchy. Dzieci posiały nasiona w doniczce z watą, omówiliśmy sobie, jak łatwa w uprawie jest ta roślina oraz jakie wartości odżywcze zawiera.
Uczniowie zostali zachęceni do codziennej obserwacji swoich roślin i zapisywania ich wzrostu, tj. prowadzenie dziennika hodowli podczas kolejnych zajęć. Dzięki tym zajęciom dzieci nie tylko rozwinęły swoje umiejętności ogrodnicze, ale również wykazały duże zainteresowanie tematem zdrowego stylu życia.

Dnia 13.03 uczniowie klasy 1a wzięli udział w warsztatach edukacyjnych pt. „Szlakiem ginących zawodów”, które miały na celu zapoznanie uczestników z tradycyjnymi rzemiosłami oraz pokazanie, jak dawniej wyglądała praca w zawodach, które stopniowo zanikają.

Podczas warsztatów dzieci miały okazję poznać tajniki pracy kowala. Zajęcia te pozwoliły uczestnikom zrozumieć, jak trudny i wymagający jest zawód kowala, który niegdyś odgrywał kluczową rolę w wytwarzaniu narzędzi, broni, a także elementów wyposażenia codziennego użytku. Dzieci miały okazję obserwować kowala w trakcie pracy, poznały techniki obróbki metalu, a także dowiedziały się o narzędziach wykorzystywanych w tym rzemiośle.

Kolejnym punktem programu były zajęcia chemiczne, które miały na celu pokazanie, jak różnorodne i ciekawe może być poznawanie nauk przyrodniczych. Pod okiem prowadzącej, dzieci uczestniczyły w eksperymentach chemicznych, które pozwoliły im lepiej zrozumieć, jak różne substancje reagują ze sobą i jakie zjawiska zachodzą podczas tych reakcji. Zajęcia te były zarówno edukacyjne, jak i angażujące, dostarczając dzieciom nie tylko wiedzy, ale także frajdy z przeprowadzania doświadczeń.