Na zajęciach kółka biologicznego wykonujemy wiele ciekawych doświadczeń, np. izolujemy DNA z owocu kiwi lub wykrywamy skrobię w produktach spożywczych. Ostatnio tworzyliśmy własne preparaty, m.in. ze skórki cebuli czy miąższu owoców. Dużo frajdy sprawiało nam oglądanie ich pod mikroskopem!
Jesień to w rolnictwie i ogrodnictwie czas zbiorów. Warzywa i owoce są także bogactwem witamin. Jako podsumowanie zajęć z tej tematyki uczniowie klasy 1a postanowili przygotować sałatki: warzywną i owocową. Po umyciu rąk, przygotowaniu stanowisk pracy, przyodziania się w fartuchy, zabrali się do pracy. Obieranie, krojenie, mieszanie, doprawianie nie sprawiło im żadnego problemu. Sałatki zaczęły wyglądać coraz smakowiciej. Ale najlepszym etapem była degustacja.
Chyba smakowały… Bo sałatki zniknęły w mgnieniu oka 🙂 Już nie możemy się doczekać kolejnych kulinarnych przygód 🙂
„Nasza szkoła przystąpiła do 5 już edycji „Szkoły z pandą”. Wraz z klasą 4B rozpoczęliśmy realizację ciekawych scenariuszy przyrodniczych. Pierwszy z nich dotyczył sieci pokarmowej i polegał na tworzeniu łańcuchów pokarmowych przy pomocy papierowych kubków. Poznaliśmy też zwyczaje jednego z dużych drapieżników – niedźwiedzia brunatnego oraz wykonaliśmy prace plastyczne pt. „najedzony niedźwiedź”. „
Kreatywne warsztaty budowy łódek
Na ostatnich zajęciach naszego kółka plastycznego (24.09) odbyła się niezwykła przygoda! Zamieniliśmy naszą pracownię w prawdziwą stocznię i z pasją budowaliśmy własne, unikatowe łódki.
Od projektu do rzeczywistości
Każdy z uczestników miał okazję zaprojektować swoją łódź. Na kartkach papieru powstawały niezwykłe żagle: od małych, zwinnych po ogromne i fantazyjne. Następnie, wyposażeni w różnorodne materiały, takie jak drewno, korę, haczyki, farby i sznurki, przystąpiliśmy do realizacji naszych projektów łódek.
Różnorodność pomysłów
Nasze łódki były tak różnorodne, jak ich twórcy! Niektóre były kolorowe i ozdobione muszelkami, inne bardziej minimalistyczne, ale za to niezwykle solidne. Jedna z łódek miała nawet żagiel we wzór w panterkę.
Nie tylko zabawa
Podczas zajęć rozwijaliśmy nie tylko naszą kreatywność, ale także umiejętności manualne. Uczyliśmy się jak pracować z różnymi narzędziami i materiałami, a także jak rozwiązywać problemy konstrukcyjne.
Warsztaty budowy łódek były dla nas nie tylko świetną zabawą, ale także okazją do nauki i rozwoju. Cieszymy się, że mogliśmy stworzyć tak wiele pięknych i oryginalnych prac.
Zapraszamy na kolejne zajęcia!
Już teraz zapraszamy wszystkich do galerii zdjęć powstałych łódek.
Pozdrawiamy, Artystyczna 10!
Artystyczne podsumowanie letnich przygód.
Na pierwszych zajęciach naszego kółka plastycznego (17.09) postanowiliśmy utrwalić wspomnienia z wakacji w wyjątkowy sposób. Każdy z nas stworzył własny, niepowtarzalny witraż, który od teraz będzie przypominał nam o słonecznych dniach, morskiej bryzie i beztroskich chwilach.
Nasze witraże to prawdziwe dzieła sztuki! Każdy z nich jest inny, tak jak nasze wakacyjne przygody. Większość przedstawia błękitne morze i złocistą plażę. Nie zabrakło w nich leżaków i kolorowych parasoli.
Tworzenie witrażu to nie lada wyzwanie, ale dzięki naszej kreatywności i zaangażowaniu udało nam się stworzyć prawdziwe arcydzieła. Na początku dzieci pracowały nad pomysłem swojego przyszłego dzieła. Następnie, za pomocą kolorowych, pomalowanych kartek, które później techniką targania naklejaly je na podstawie. Ostatnim etapem było dopracowanie witrażu według własnego pomysłu i „dopieszczenie” go dodatkami.
Już teraz zapraszamy wszystkich do oglądania galerii powstałych prac w holu szkoły i już wkrótce podzielimy się wystawą prac z kolejnych zajęć, podczas których dzieci tworzyły nowe, niesamowite dzieła sztuki.
Pozdrawiamy serdecznie – ARTYSTYCZNA DZIESIĄTKA
Miło nam poinformować, że nasza szkoła przystąpiła do projektu „Nawigacja w każdą pogodę” realizowanego przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej (IPZIN). Udział w programie został sfinansowany przez miasto Opole.
W ramach szkolnej inicjatywy profilaktycznej pt. Nawigacja w każdą pogodę, zostanie przeprowadzony cykl zajęć dla uczniów oraz warsztaty dla rodziców oraz nauczycieli. Działania te zostały oparte na najnowszych badaniach Instytutu zamieszczonych w raporcie „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020–2022”.
Celem programu jest wsparcie kondycji psychicznej uczniów oraz wyposażenie ich w narzędzia tj. wiedzę, umiejętności, doświadczenia pomocne w radzeniu sobie w różnorodnych sytuacjach, w tym trudnych, związanych z tym, co przeżywają młode osoby. Nauka konstruktywnego radzenia sobie w codziennych sytuacjach zapobiega problemom i podejmowaniu przez młodzież zachowań niosących niebezpieczeństwo i ryzyko dla ich życia i zdrowia, w tym psychicznego (tzw. zachowania ryzykowne). Zgodnie z definicją pojęcia nawigacji – poprzez zajęcia chcemy pomóc rodzicom, a poprzez nich dzieciom, w rozpoznaniu bieżącego położenia i optymalnej drogi do celu, jaki teraz i w przyszłości sobie wyznaczą.
Dodatkowym celem programu jest wsparcie osób dorosłych wychowujących młodych ludzi we współczesnej, ciągle zmieniającej się rzeczywistości. Program zawiera 10 wskazówek stanowiących wsparcie dla każdej osoby, która wychowuje lub pomaga wychowywać młodsze pokolenie. Rodzic wyposażony w wiedzę i umiejętności zawarte w warsztatach będzie mógł pomóc dziecku w lepszym rozpoznaniu jego własnych potrzeb, trudności i potencjału. Bardzo szybkie tempo rozwoju technicznego, sztucznej inteligencji, szeroki i nieograniczony dostęp do informacji sprawia, że wychowywanie dzieci jest coraz trudniejsze, wymaga dostosowania sposobów i metod do zmieniającego się świata, w którym młodzi ludzie będą musieli sobie radzić jako dorośli. Nawigacja w każdą pogodę to propozycja wsparcia dla wszystkich, którym zależy na wychowaniu młodych ludzi.
Drodzy rodzice, uczniowie chcielibyśmy wspomóc nie tylko ludzi dotkniętych powodzią ale również zwierzęta, które przez powódź straciły dom i pożywienie – proszę wspomóżcie małych „braci”…
Karmę można zostawić w klasie 34 pierwsze piętro.
Dziękujemy w imieniu ZWIERZAKÓW <3
To bardzo kreatywna i relaksująca aktywność, która cieszy się coraz większą popularnością. Pomysł do tej zabawy w czasie zajęć na świetlicy szkolnej, zrodził się u nas dzięki dzieciom, które w czasie rozmów na temat wspomnień z wakacji wspominały o tym, że często zbierały kamyczki, które później malowały albo znajdywały w różnych miejscach, które odwiedzały w czasie tegorocznych wakacji. Również i nasza świetlica postanowiła dołączyć do wspólnej zabawy!
Na czym polega ta zabawa?
- Zbieranie kamieni: Na początku przygody z malowaniem kamyczków warto wybrać się na spacer i poszukać odpowiednich kamieni. Najlepiej sprawdzą się gładkie, płaskie kamienie o różnych kształtach i rozmiarach.
- Mycie i przygotowanie: Zebrane kamienie należy dokładnie umyć i osuszyć. Często przed malowaniem warto je jeszcze przeszlifować papierem ściernym, aby uzyskać gładką powierzchnię.
- Malowanie: Tutaj zaczyna się prawdziwa zabawa! Do malowania kamieni najczęściej używa się farb akrylowych, które dobrze przylegają do kamiennej powierzchni. Można tworzyć dowolne wzory, od prostych rysunków po prawdziwe dzieła sztuki.
- Zostawianie i szukanie: Po skończonej pracy, pomalowane kamienie można ukryć w różnych miejscach, np. w parkach, lasach czy na plaży. Inne osoby, które znajdą taki kamień, mogą zrobić zdjęcie i podzielić się swoim znaleziskiem w internecie lub ponownie ukryć kamień w innym miejscu.
Dlaczego warto malować kamyczki?
- Kreatywność: Malowanie kamieni to świetna okazja do rozwijania swojej wyobraźni i zdolności artystycznych.
- Relaks: Tworzenie małych dzieł sztuki na kamieniach pozwala się zrelaksować i oderwać od codziennych problemów.
- Pozytywna energia: Ukrywając pomalowany kamień, dajemy innym osobom powód do uśmiechu i radości.
- Łączenie ludzi: Zabawa w malowanie kamieni często prowadzi do powstania nowych znajomości i wspólnych inicjatyw.
Dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Mali artyści – kolejny raz – zaskakują nas oryginalnymi pomysłami. Otóż uczniowie w czasie zajęć na świetlicy mieli dziś okazję zaprojektować własne poszewki? To nie tylko świetna zabawa, ale także doskonała okazja do rozwijania kreatywności i zdolności manualnych.
Zapraszamy do podziwiania kreatywności naszych uczniów.
Drodzy rodzice, nauczyciele i uczniowie w związku z działaniami podjętymi przez władze Miasta Opola na rzecz powodzian prowadzona jest zbiórka środków pomocy powodzianom.
W tej chwili najpilniej potrzebne są:
- butelkowana woda pitna,
- żywność o długim terminie przydatności do spożycia,
- środki czystości i higieny osobistej,
- latarki, baterie
Dary można przynosić w godz. od 8:00 do 20:00.
W razie jakichkolwiek potrzeb rzeczowych prosimy o kontakt z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej, ul. Małopolska 20, nr tel. 77 455 63 90/91/92 wew. 2.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie Miasta Opola – http://www.opole.pl/dla-mieszkanca/aktualnosc/pomoc-dla-powodzian-w-wojewodztwie-opolskim
Ponadto PCK uruchomiło zbiórkę pieniężną #NaRatunekPowódź. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na zakup żywności, wody pitnej, środków higienicznych oraz sprzętu niezbędnego do likwidacji skutków powodzi.