Historyczne spotkanie klas 8

5 października to w historii Polski dzień zakończenia powstania warszawskiego 1944 roku, po 63 dniach bohaterskiej walki z hitlerowskim okupantem. I właśnie piątego października obie klasy ósme naszej szkoły miały niepowtarzalną okazję uczestniczenia w spotkaniu z powstańcem warszawskim – panią Heleną Kamerską.

Nasz gość jest Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski, choć na to odznaczenie przyszło jej czekać … 78 lat. Tyle właśnie minęło od zakończenia powstania, w którym pani Helena – wówczas 19-latka, uczestniczyła jako sanitariuszka.

Młodzież usłyszała wiele ciekawych, czasem smutnych, a na pewno emocjonalnych historii, nie tylko zresztą z powstania, ale też z czasu okupacji. Żadna książka nie przekaże tych wrażeń, którymi dzieliła się z nami pani Kamerska i żaden zapis w podręczniku nie odpowie uczniom tak jednoznacznie na pytanie o wolę walki i strach.

Uczniowie potwierdzali, że spotkanie było niezwykłe, a pani Helena Kamerska wzbudziła podziw nie tylko powstańczym bohaterstwem, ale też, w nie mniejszym stopniu, dzisiejszym zaangażowaniem.

Dziękujemy!