Ogólnopolski Dzień Dogoterapii 15 czerwca

Dogoterapia to nie rodzaj leczenia, ale specyficzne zajęcia motywacyjne. Podczas nich pies staje się motywatorem skutecznie zachęcającym do wykonywania określonych zadań i pracy nad sobą. Czworonogi pracują z osobami niepełnosprawnymi umysłowo i fizycznie – z dorosłymi i dziećmi.

Psi przyjaciele są idealnymi towarzyszami wspomagającymi rehabilitację ruchową, terapię logopedyczną, edukację oraz psychoterapię. 

Ćwiczenia wykonywane podczas dogoterapii dopasowywane są do indywidualnych potrzeb osób chorych. Dzięki temu doskonalą znane im już umiejętności lub rozwijają nowe.

Najważniejszym celem dogoterapii jest jednak pomaganie osobom niepełnosprawnym, czyli tym, którzy cierpią na autyzm, porażenie mózgowe, upośledzenie umysłowe
i zespół Downa, oraz mającymi zaburzenia typu ADHD.
Ten rodzaj terapii pomaga też pacjentom z napadami lękowymi, zaburzeniami emocjonalnymi, nerwicą oraz wahaniami nastroju.

Jaki pies wybierany jest do Dogoterapii?

Pies dopuszczony do dogoterapii powinien przede wszystkim posiadać predyspozycje do tej pracy,
gdyż jest ona stresująca i wymagająca dla zwierzęcia. Pies terapeutyczny powinien być: łagodny, przyjacielski, inteligentny, odważny oraz kontaktowy. Dlatego też często rasa wykorzystywana w terapii to Golden Retriver
i Labrador Retriver , gdyż charakteryzują się naturalną chęcią współpracy z człowiekiem.