Pierwszy dzień wiosny – „dzień wagarowicza”

O ile pierwszy dzień wiosny kalendarzowej ustalony jest umownie na 21 marca, o tyle wiosna astronomiczna rozpoczyna się, w chwili gdy słońce przekroczy równik. To zjawisko ma miejsce zazwyczaj 20 lub 21 marca (stąd też data pierwszego dnia wiosny kalendarzowej).

Pierwszy dzień wiosny – „dzień wagarowicza” przypada w tym samym dniu ale nie bez powodów.
Koniec zimy to prawdziwe święto, bo żegnamy się z nieprzyjemnymi warunkami atmosferycznymi i szaroburym otoczeniem. W zamian pierwszego dnia wiosny wchodzimy w etap zazieleniania się przyrody
i poprawy pogody. A to zachęca do spędzania czasu na łonie natury. Dla młodych ludzi to szczególny powód
do radości.

Obrzędy, zwyczaje

Bez względu na to, kiedy dokładnie przypada pierwszy dzień wiosny, pewne jest jedno: to moment,
który jest celebrowany. W Polsce mamy obyczaj topienia lub palenia Marzanny.

Na północnym Kaukazie pierwszego dnia wiosny obchodzi się perski Nowy Rok: Nouruz.
Przypada on na 21 marca. Korzenie tego święta sięgają wierzeń perskich oraz zoroastryjskich. W nocy ludzie przeskakują przez ogniska oraz przebierają się i chodzą od domu do domu, by otrzymywać przekąski- trochę jak nasi kolędnicy.
W sam Nowy Rok najważniejsze jest również jedzenie, które trafia na specjalnie udekorowany stół. Obowiązkowo muszą się na nim znaleźć wykiełkowane w misce zboża symbolizujące odrodzenie, a także inne przekąski.

W Japonii ciężko określić moment, w którym powinno się zacząć świętować początek nowej pory roku. Pierwszy Dzień Wiosny wyznacza zakwitnięcie pierwszych kwiatów wiśni (Sakura). A to następuje (zależnie od pogody i miejsca na mapie kraju) – wraz z końcem marca lub na początku kwietnia.
W tym okresie Japończycy oddają się rytuałowi hanami, który polega na „podziwianiu” i „oglądaniu kwiatów”.

Szwajcarzy mają palenie bałwana (ta tradycja pochodzi z czasów średniowiecza). Pierwszy dzień wiosny jest nazywany Sechselauten i odbywa się zazwyczaj w trzeci poniedziałek kwietnia – ta nazwa oznacza „dzwonienie dzwonów o 6 wieczorem”. Tego dnia w Zurychu odbywają się pochody w historycznych strojach którym towarzyszy muzyka, pali się również Boogga – kukłę bałwana.
To, jak płonie, zwiastuje pogodę na lato – im szybciej płomienie dosięgną bałwaniej głowy, tym lepsza aura będzie panować w wakacje.

Pewne jest tylko jedno: początek wiosny to dobry moment, aby wyruszyć w podróż i poznać tradycje, jakie się z danym krajem wiążą.