21 czerwca – Światowy Dzień Deskorolki

Światowy Dzień Deskorolki obchodzony jest 21 czerwca od kilkunastu lat.

Według jednej z wersji 21 czerwca 2004 r. setki miłośników deskorolki przejechało po ulicach Nowego Jorku w barwnej paradzie. Pomysł spodobał się skejtom w innych miastach. Rok później podobne przejazdy odbyły się w różnych częściach świata. W Polsce święto obchodzone było po raz pierwszy w 2006 r.

Kawałek drewnianej sklejki pokryty gripem z doczepionymi kółkami.
Deskorolka to tak prosty przedmiot, który przyciągnął do siebie miliony miłośników na całym świecie. Wokół deskorolki utworzyła się jedna z najciekawszych subkultur.

Deck – główny element deskorolki, nazywany także blatem, na którym stawia się nogi podczas jazdy. Decki robione są ze sklejki (najczęściej z drewna klonu kanadyjskiego), jego szerokość to 19-23 cm. Zależnie od rozmiarów decki umożliwiają zwykłą jazdę lub wykonywanie tricków.

Grip – samoprzylepny papier ścierny pokrywający górną część decku, który umożliwia utrzymanie właściwej i stabilnej pozycji na desce. Skaterzy często ozdabiają grip wzorkami, które ułatwiają odróżnienie taila od nose’a (przodu i tyłu deskorolki).

Heelflip – trik polegający na obrocie deski wokół osi podłużnej o 360 stopni. Deska kopana jest piętą. Poniżej link do filmiku jak to powinno wyglądać
https://www.youtube.com/watch?time_continue=16&v=2A2P_tcqaZ8&feature=emb_logo

Legendy Deski:

  1. Tony Hawk https://www.youtube.com/watch?v=V1YeMXE6Wn4
  2. Rodney Mullen https://www.youtube.com/watch?v=ZeysRfe2LVY
  3. Curren Caples https://www.youtube.com/watch?time_continue=77&v=dhl0yB-dIb8&feature=emb_logo

Poniżej link do strony, z której dowiecie się więcej o historii SKATEBOARDINGU
https://miejskiesporty.pl/Historia-Skateboardingu-Deskorolki-blog-pol-1522059117.html

Skateboarding jest sportem niebezpiecznym i dlatego był przez długi czas zwalczany.