Rakieta Falcon 9 wystartuje z astronautami 27 maja o 22:33 czasu polskiego.

Będzie to pierwsza amerykańska misja załogowa od czasu ostatniej wyprawy promu kosmicznego – STS-135, która odbyła się w lipcu 2011 r..

Start zostanie przeprowadzony z historycznego stanowiska LC-39A w kosmodromie Kennedy Space Center na Florydzie.

W misji Demo-2 weźmie udział dwóch doświadczonych astronautów NASA:

1. Douglas Hurley – weteran dwóch lotów wahadłowców. Służył jako pilot myśliwców i pilot testowy w Korpusie Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych.
  2. Robert Behnken – również weteran dwóch misji wahadłowców (STS-123 w 2008 r. i STS-130 w 2010 r.)

Astronauci polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną w statku Crew Dragon. Jeżeli nie będzie problemów technicznych i pogoda dopisze, to rakieta wzbije się w powietrze o 22:33.

Okno startowe, w którym może zostać przeprowadzona misja, jest natychmiastowe, a więc jeżeli start nie zostanie przeprowadzony o tej godzinie, to lot zostanie opóźniony do 30 maja.

Po około 9 minutach lotu statek Crew Dragon oddzieli się od górnego stopnia rakiety. W tym momencie statek będzie już na niskiej orbicie.

Następnie statek przy użyciu systemu napędowego wykona serię manewrów, które stopniowo zbliżą go do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Źródło: Bill Ingalls/NASA.

Gdzie można oglądać start?

Start będzie transmitowany na kanale NASA TV, dostępnym na stronie NASA i platformie YouTube, bezpośredni link: https://www.youtube.com/watch?v=Mdu_ZPqkPv0

Aktualizacja:
niestety przez pogodę – a wiemy, że zmienną jest – start rakiety został przełożony na sobotę 30.05.

Każde dziecko kocha swoją mamę i często bierze z niej przykład, ale czy do końca wiemy, co można o Niej napisać, narysować lub powiedzieć?

Przeczytajcie opowiadanie zamieszczone w załączniku i spróbujcie sami odpowiedzieć, za co kochacie swoje Mamy.
Chętne dzieci zapraszamy do podzielenia się swoimi przemyśleniami czy to w formie pisemnej, czy obrazkowej – postaramy się wszystkie nagrodzić, publikując na naszej szkolnej stronie.
Prace prosimy wysyłać na adres:
e.chlopecka.martynowicz@psp10opole.eu lub j.zelek@psp10opole.eu

Na koniec piosenka Majki Jeżowskiej pt. „A ja wolę moją Mamę”, Miłego słuchania. 🙂