Żółwie to zwierzęta niezwykle ciekawe. Ludzkość interesowały od starożytności, przypisywano im nadzwyczajną moc. W Indiach wyobrażano sobie Ziemię jako tarczę pod podporą słoni stojących na pancerzu żółwia, które wolno się obracały, tworząc dzień i noc.

Dla Azteków żółw stał się symbolem tchórzostwa i zdrady, a chrześcijanie, zanim uznali go za symbol skromności małżeńskiej, początkowo twierdzili, że jest początkiem zła.

Celem obchodów jest uświadomienie ludziom, że żółwiom grozi coraz większe niebezpieczeństwo i to właśnie ze strony człowieka.

Kilka ciekawostek przyrodniczych na temat żółwi:

1. kręgowcami na świecie, które zostały wyposażone w zewnętrzny szkielet, którego zewnętrzna część powstała z żeber i ościstych wyrostków kręgów w kostne płyty,
  2. zwierzęta te mają rogowy dziób bez zębów,
  3. żółwie są jajorodne,
  4. niektóre żółwie są mięsożerne, a inne roślinożerne – wyróżniamy gatunki wodne i lądowe oraz wodno-lądowe,
  5. chelonologia to dział zoologii zajmujący się badaniem żółwi,
  6. żółw błotny to jedyny gatunek żółwia występujący naturalnie w Polsce,
  7. skorupa żółwia jest częścią jego szkieletu i rośnie razem z nim; zupełnie tak samo jak nasze kości.

Żółw to także popularny bohater dziecięcych bajek, oto kilka z nich:

1. Żółw i zając
  2. Franklin
  3. Żółwik Sammy
  4. Wojownicze żółwie ninja – dla nieco starszych dzieci
  5. Gdzie jest Nemo (występuje żółw)
  6. Mistrz Oogway w bajce Kung Fu Panda

Zachęcamy do wykonania pracy plastycznej w weekendowe popołudnie pod tytułem – Żółwie z folii bąbelkowej, poniżej link z filmem co potrzebujemy do jej wykonania: https://www.youtube.com/watch?v=cMkW4BT3I5E