W związku z narastającym niepokojem społecznym wokół epidemii koronawirusa, udostępniamy Państwu informacje o formach pomocy, której bezpłatnie udzielają psychologowie, terapeuci i inni specjaliści.

• Miasto Opole uruchomiło całodobową pomoc psychologiczną dla mieszkańców.
  • Psychologowie pełnią całodobowe dyżury pod numerem 604 830 767.
    W godzinach od 8:00 do 20:00, w Ośrodku Interwencji Kryzysowych:
    77 4556390/1-2.
  • Bezpłatne dyżury telefoniczne prowadzą również opolscy psychologowie z Centrum Terapii i Psychoedukacji
    w godzinach od 8.00 do 15.00, pod numerami telefonów:
    Opole – 602 673 562
    Kluczbork – 602 673 504
    Namysłów – 602 646 800
  • Można także zadzwonić na infolinię Centrum Wsparcia dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego, która od 2017 r. działa całodobowo,
    7 dni w tygodniu pod numerem: 800-70-2222.
  • Pomoc można uzyskać także drogą elektroniczną,
    pod adresem: porady@liniawsparcia.pl
  • Porad udzielają psychologowie z Fundacji ITAKA.
    Przez całą dobę działa w Polsce bezpłatna infolinia
    pod nazwą: http://liniadzieciom.pl.
  • Pod numerem telefonu: 800 080 222, dzieci i młodzież, rodzice oraz nauczyciele mogą uzyskać profesjonalną pomoc psychologów, pedagogów i prawników z Fundacji Itaka.
    Pomocy udzielają także psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi w Ośrodkach Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży.
    Pacjenci przyjmowani są bez skierowania lekarskiego, nieodpłatnie,
    w ramach kontraktu z NFZ, a rejestracja pod numerem: 602673562.
  • Wszelkie informacje o darmowym wsparciu psychologicznym znajdziecie Państwo również na stronie:
    www.psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl
  • Dzieci, młodzież i rodzice mogą uzyskać również wsparcie terapeutów ze Stowarzyszenia „To Człowiek”, którzy za pomocą popularnych komunikatorów pomagają w ramach programów realizowanych
    we współpracy z Miastem Opolem.

Wsparcie kierowane jest do:

• młodzieży, która nie radzi sobie ze stresem, ma problem w sferze komunikacji, nawiązywaniu relacji, planowaniu i realizacji celów czy kontrolowaniu zachowań ryzykownych – program POMOST – Programu Dialogu Motywującego dla Młodzieży.
  • rodziców i dzieci w wieku 10-14 lat, którzy są zainteresowani poznaniem narzędzi skutecznej komunikacji i wzajemnego zrozumienia, strategii rozwiązywania problemów, planowania czasu spędzanego razem oraz zwiększeniem motywacji do działania i pewności siebie dzieci w różnych płaszczyznach społecznych.

Kontakt przez facebook:

Zapisy na BEZPŁATNE konsultacje odbywają się pod numerami telefonów:

Paweł Andrzejuk – 600 991 525
Weronika Staroń – 721 019 416
Anna Szcześnik – 784 947 310
Anna Adamowska- Kałwa – 508 243 914

Godło Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z ustawą, to wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy. Jest to najstarszy symbol narodowy – niektórzy eksperci uważają,
że ma już ponad 1000 lat!
Godło RP towarzyszy Polakom głównie w budynkach publicznych: urzędach, szkołach, sądach, obiektach wojskowych czy należących do innych służb mundurowych, m.in. Policji, Straży Granicznej czy Państwowej Straży Pożarnej.
Ten symbol jest też bliski sportowi – umieszcza się go na strojach reprezentacji kraju, reprezentacji olimpijskiej i paraolimpijskiej.

Hymnem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej jest „Mazurek Dąbrowskiego”. Ta polska pieśń patriotyczna powstała w 1797 roku, a od 26 lutego 1927 stała się oficjalnym hymnem państwowym. Tekst napisał Józef Wybicki. Publicznie hymn państwowy wykonuje się lub odtwarza w czasie uroczystości oraz świąt i rocznic.

Zapis dźwiękowy hymnu państwowego
Otaczanie symboli narodowych szacunkiem jest przywilejem, ale i obowiązkiem każdego obywatela.

Symbole narodowe są wyjątkowym elementem przestrzeni. Łopoczące flagi, spoglądające z godła orły i melodia Mazurka Dąbrowskiego towarzyszą obywatelom praktycznie każdego dnia. Gdy zbliżają się święta narodowe, zwraca się na nie większą uwagę. Z okazji Dnia Flagi RP 2 maja czy Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada flagi zdobią domy, ulice i przestrzenie wspólne. Godło RP swoją obecnością wskazuje, że w budynku ma siedzibę ważny organ, którego praca służy społeczeństwu.
Mazurek Dąbrowskiego, w wykonaniu muzycznym lub a cappella, często wyznacza początek roku szkolnego czy ważnych uroczystości.

Poniżej zapraszamy najmłodszych uczniów na krótki film:

Drodzy Rodzice – w obecnej sytuacji, gdzie króluje chaos i przesyt informacji
warto przede wszystkim zadbać o poczucie bezpieczeństwa u dzieci.

To, co ma ogromne znaczenie w budowaniu bezpieczeństwa i minimalizowaniu stresu, to schematy,
rutyna dnia i wzmacnianie poczucia kontroli.

Te zasady mają również zastosowanie w organizacji nauki w domu, dlatego
też poniżej zamieszczam poradnik, w którym w czterech punktach wyjaśniono, w jaki sposób
zrealizować te wymagania.

Serdecznie polecam