Tolerancja to szanowanie odmiennej wiary, odmiennych poglądów, przekonań, upodobań, zwyczajów i obyczajów.

Tolerancja to także wyrozumiałość oraz przyznawanie innym prawa do zachowań zgodnych z ich religią, kulturą, przekonaniami.

Tolerancja to również wyzbycie się uprzedzeń, przesądów i stereotypów.

Nauka tolerancji to nie tylko kilka rozmów, kilka przykładów. To długotrwały, skomplikowany proces, który trwa najczęściej całe życie. Pamiętajmy o tym, że dla dzieci dorośli są wzorem do naśladowania, zaś ich światopogląd może stać się ich spostrzeżeniem otaczającego nas świata.

Chcielibyśmy zachęcić was do obejrzenia krótkiego filmu o tolerancji pt: „Urodziny u Maćka”: https://www.youtube.com/watch?v=DL1Au8gOs9M

Polecamy fragment filmu z książki „Duże sprawy w małych głowach”; autorem książki jest Agnieszka Kossowska: https://www.youtube.com/watch?v=N1sTKBOs78A

Zastanówcie się, jak to jest u was z tą tolerancją. Czy jesteś tolerancyjny wobec osób, które są inne, są z innego kraju, są niepełnosprawne czy po prostu inaczej ubrane? A może znasz taką osobę, może warto się z nią zaprzyjaźnić… 🙂

Pomysły na zabawę z dziećmi są na wagę złota.
Czasem wydaje się, że ciągle robimy to samo – to oznacza, że nadszedł czas na coś nowego.
Poniżej podsuwamy wam listę ciekawych i kreatywnych zabaw dla dzieci w różnym wieku,
przy których również rodzice nie będą się nudzić.
Zwłaszcza, gdy nie można wychodzić z domu.

Na początek proponujemy układy taneczne na rozładowanie pokładów emocji,
poniżej dwa filmiki – udanej zabawy.

„Głowa, ramiona, kolana, pięty”

kolejna propozycja taneczna to „Taniec połamaniec

Teraz proponujemy zabawy na kreatywność i szybkość myślenia oraz poszerzenie zasobu słownictwa:

  1. od A do Z– Do tej zabawy potrzebujemy gazety i długopisu. W ciągu np. minuty mamy znaleźć w gazecie po jednym słowie na każdą literę alfabetu, np. alergia, belka, chodnik.. itd.
    Zaznaczamy je kółkiem. Wygrywa osoba która zrobiła to pierwsza.
  2. Kto zna więcej nazwisk – Gra dla dwóch lub kilku osób. Jeden z graczy wymienia jakąś literę. Pozostali na kartkach wypisują jak najwięcej znanych osób, których nazwiska zaczynają się na tę literę.
    Po tym czasie jeden z grających głośno odczytuje nazwiska, które zapisał na kartce. Każdy, kto ma na swojej kartce wyczytywane nazwisko, skreśla je. Wygrywa ten, kto ma najwięcej niewyczytanych nazwisk.
  3. Zaszyfrowana wiadomość– Zadaniem dziecka jest napisanie zaszyfrowanej wiadomości do mamy lub innego członka rodziny. Każde słowo musi zostać napisane od tyłu, np. agord omam! (droga mamo).Ważne aby dziecko nie podpierało się notkami, ale literowało w myślach. Zadanie jest dobrą gimnastyką dla umysłu.

Teraz zapraszamy na eksperymenty

Poniżej link do kilku ciekawych eksperymentów.
Zabawy sensoryczne, która sprawią wiele radości i tym dużym i tym małym Einstein’om.

Prosty przepis na masę balonową
https://www.youtube.com/watch?v=yfbOkfm-i18&feature=emb_logo

Następny polecany to 4 zabawy i eksperymenty z balonami poniżej link
https://www.youtube.com/watch?v=OYoC2YSpI9Q

W trosce o bezpieczeństwo uczniów naszej szkoły i ich rodzin oraz w ramach przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronowirusa – zgodnie z rekomendacją Prezydenta Miasta Opola i w porozumieniu z organem prowadzącym – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 10 im. Henryka Sienkiewicza w Opolu zawiesza zajęcia dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńcze na okres od 12 do 25 marca 2020 r. W tym czasie szkoła będzie zamknięta, a dzieci pozostaną w domach pod Państwa opieką.

Ponadto informuję, że rodzicom/opiekunom prawnym przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni (art. 4.1. Ustawy z dn. 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych; DzU z 2020 r., poz. 374). Na stronie ZUS znajduje się druk oświadczenia o dodatkowym zasiłku opiekuńczym.

https://www.zus.pl/baza-wiedzy/…

Robert Nawrocki
Dyrektor PSP nr 10
im. Henryka Sienkiewicza w Opolu

W PSP 10 odbył się konkurs pt. „Jeden z dziesięciu” dla klas IV-VIII. Uczniowie odpowiadali na pytania o tematyce matematycznej.

Wszyscy dobrze się bawili i poszerzali swoją wiedzę, przysłuchując się pytaniom i poprawnym odpowiedziom. Uczniowie zdobyli punkty, które zostały doliczone do łącznej punktacji poszczególnych klas.