ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO…

10 października w naszej szkole odbył się wyjątkowy apel z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Uczniowie mieli okazję lepiej zrozumieć swoje emocje dzięki zabawnemu i edukacyjnemu przedstawieniu inspirowanemu filmem „W głowie się nie mieści”. Na scenie pojawiły się postacie reprezentujące emocje: Radość, Smutek, Złość, Strach i Odraza, które w przystępny sposób opowiedziały o swoim znaczeniu i o tym, jak radzić sobie z nimi w codziennym życiu. Każda emocja, mimo że czasem trudna, pełni istotną rolę w naszej codzienności.

Zachęcamy każdego, aby przesłanie apelu stało się częścią codziennego życia – dbanie o zdrowie psychiczne to podstawa. Warto przy tym pamiętać o kilku ważnych zasadach:

1. Znajdź czas na odpoczynek i relaks – regularny odpoczynek jest kluczowy, by zachować równowagę psychiczną i regenerować siły.
  2. Otaczaj się wspierającymi ludźmi – rozmowa z bliskimi osobami o tym, co czujesz, pomaga lepiej zrozumieć i przetwarzać swoje emocje.
  3. Ucz się wyrażać emocje w zdrowy sposób – nie tłum w sobie złości, smutku ani strachu, ale znajdź sposoby, by wyrażać te emocje bezpiecznie i konstruktywnie.
  4. Dbaj o swoje ciało – zdrowa dieta, aktywność fizyczna i odpowiednia ilość snu mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie psychiczne.
  5. Znajdź to, co sprawia ci radość, i rób to regularnie – angażowanie się w pasje i rzeczy, które sprawiają ci przyjemność, pomaga zachować spokój i wewnętrzną równowagę.

Na zakończenie przypomniano, że każda emocja – nawet te trudne, jak smutek czy złość – są ważne i mają swoją rolę w naszym życiu. Nie musimy być radośni cały czas, ale istotne jest, aby nauczyć się radzić sobie z emocjami i regularnie dbać o swoje zdrowie psychiczne. To pozwoli lepiej zrozumieć samego siebie i żyć w harmonii, zarówno z własnymi uczuciami, jak i z otaczającym nas światem.