„NAWIGACJA W KAŻDĄ POGODĘ” – PROJEKT

Miło nam poinformować, że nasza szkoła przystąpiła do projektu „Nawigacja w każdą pogodę” realizowanego przez Instytut Profilaktyki  Zintegrowanej (IPZIN). Udział w programie został sfinansowany przez miasto Opole.

W ramach  szkolnej inicjatywy profilaktycznej pt. Nawigacja w każdą pogodę, zostanie przeprowadzony cykl zajęć dla uczniów oraz warsztaty dla rodziców oraz nauczycieli. Działania te zostały oparte na najnowszych badaniach Instytutu zamieszczonych w raporcie „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?  Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych  latach 2020–2022”.

Celem programu jest wsparcie kondycji psychicznej uczniów oraz wyposażenie ich w narzędzia tj. wiedzę, umiejętności, doświadczenia pomocne w radzeniu sobie w różnorodnych  sytuacjach, w tym trudnych, związanych z tym, co przeżywają młode osoby. Nauka konstruktywnego  radzenia sobie w codziennych sytuacjach zapobiega problemom i podejmowaniu przez młodzież zachowań niosących niebezpieczeństwo i ryzyko dla ich życia i zdrowia, w tym psychicznego (tzw. zachowania ryzykowne). Zgodnie z definicją pojęcia nawigacji – poprzez zajęcia chcemy pomóc rodzicom, a poprzez nich dzieciom, w rozpoznaniu bieżącego położenia i optymalnej drogi do celu, jaki teraz i w przyszłości sobie wyznaczą.

Dodatkowym celem programu jest wsparcie osób dorosłych wychowujących młodych ludzi  we współczesnej, ciągle zmieniającej się rzeczywistości. Program zawiera 10 wskazówek stanowiących wsparcie dla każdej osoby, która wychowuje lub pomaga wychowywać młodsze pokolenie. Rodzic wyposażony w wiedzę i umiejętności zawarte w warsztatach będzie mógł pomóc dziecku w lepszym rozpoznaniu jego własnych potrzeb, trudności i potencjału. Bardzo szybkie tempo rozwoju technicznego, sztucznej inteligencji, szeroki i nieograniczony dostęp do informacji sprawia, że wychowywanie dzieci jest coraz trudniejsze, wymaga dostosowania sposobów i metod do zmieniającego się świata, w którym młodzi ludzie będą musieli sobie radzić jako dorośli. Nawigacja w każdą pogodę to propozycja wsparcia dla wszystkich, którym zależy na wychowaniu młodych ludzi.