Przyrodnicza 10 – Poszerzamy wiedzę i świadomość z zakresu ochrony środowiska i zagrożeń bioróżnorodności

Przystąpiliśmy grupą 30 uczniów do realizacji edukacyjnego „Programu z Pandą”, którego organizatorem
jest fundacja WWF. Koordynatorem programu w szkole jest Agnieszka Młynarczyk. Wspólnie z dziećmi spotykamy się i szukamy tematów, na które chcielibyśmy uwrażliwić jak największą liczbę osób.

Wśród nas są przyrodnicy, obrońcy praw zwierząt, szeroko i twórczo myślący uczniowie, których niepokoi zanik bioróżnorodności na biomach Ziemi oraz lekkomyślne i krótkowzroczne działanie wielu ludzi, w tym ludzi biznesu i polityki.

Potrzeba spotkań narodziła się w głowach młodych ludzi w czasie zdalnego nauczania.
Wykorzystaliśmy „Program z Pandą” do rozpoczęcia regularnych spotkań i inicjowania działań na rzecz szkoły.

Jak dotąd dzielimy się wiedzą i podejmujemy praktyczne działania. Oto one:

 • Hanna Kordek (kl. 6a) i Malwina Wujkowska (kl. 7b) przygotowały poruszającą i przekazującą
  rzetelną wiedzę prezentację na temat kłusownictwa, nielegalnego handlu zwierzętami oraz testów na zwierzętach. Wiedzą podzieliły się z uczniami klasy 6a i 6b na spotkaniu zdalnym. W czasie spotkania odbyła się dyskusja na temat tego, jak przeciwdziałać tym problemom oraz jak podejmować świadome decyzje konsumenckie, by nie wspierać kłusownictwa, nielegalnego handlu
  i testów na zwierzętach.
 • Romek Drozdowski (kl. 7b) przygotował prezentację dotyczącą nieczystego biznesu wykorzystującego slogany ekologiczne w celu łatwiejszej sprzedaży, greenwashingu i nieuczciwych zabiegów
  w produkcji wielu artykułów przemysłowych. Wiedzą podzielił się z uczniami klasy 7a i 7b na spotkaniu zdalnym.
 • Zofia Kasprzyk (kl. 8b), Hanna Ramczykowska (kl. 8b) i Elisabeth Prusko (kl. 8b) przygotowały prezentację na temat społecznych postaw ekologicznych, pokazując, jak w życiu codziennym możemy realizować zero waste i być świadomymi konsumentami. Wiedzą podzieliły się w klasach 8a, 8b i 7b.
 • Kajetan Marcinowicz (kl. 7a) przygotował prezentację o gatunkach wymarłych i zagrożonych wyginięciem oraz przedstawił ją w klasie 5, zachęcając uczniów do dyskusji na temat tego,
  jak przeciwdziałać szóstemu wymieraniu, którego jesteśmy świadkami i który wynika z silnego wpływu człowieka na gatunki.
 • Hanna Kordek (kl. 6a) wraz z nauczycielem Agnieszką Młynarczyk przeprowadziły lekcję
  w klasach 1-3 na temat zapylaczy i ich ochrony, zachęcając dzieci do podejmowania konkretnych działań np. we własnych ogródkach czy na balkonie.
 • Zorganizowano akcję wysiewania i hodowli przez dzieci klas 1-3 roślin miododajnych do szkolnego ogródka.
 • Zorganizowano konkurs „Jak chronić pszczołę miodną” dla klas 1-3.
 • Agnieszka Młynarczyk realizuje na lekcjach przyrody i biologii scenariusze „Programu z Pandą”. Dotąd zrealizowano tematy dotyczące zwierząt Bałtyku, zagrożeń Bałtyku i sposobów przeciwdziałania tym zagrożeniom oraz o pandemii i ochronie przyrody w lokalnym świecie.

Naszym celem jest dotrzeć do jak największej liczby osób z naszego środowiska i uwrażliwić ich na problemy Ziemi, szczególnie zaniku bioróżnorodności, skutków emisji gazów cieplarnianych, zabierania siedlisk,
oraz wzbudzić chęć do świadomego działania i konsumpcji, która będzie wsparciem do ochrony i zachowania bioróżnorodności na Ziemi.

Inspiruje nas sama przyroda, jak również wielcy przyrodnicy jak David Attenborough, autorzy książek np. Marcin Popkiewicz, działania fundacji WWF i wiele, wiele innych osób, organizacji i ich działania zmierzające do aktywnego wdrażania idei zrównoważonego rozwoju.

Marzymy o tym, by w naszym kraju politycy i ludzie biznesu zaczęli traktować sprawy zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska z należytym szacunkiem i odpowiedzialnością. Aby podejmowali świadome
i dalekowzroczne długoterminowe decyzje, słuchając naukowców, którzy mają gotowe rozwiązania w tym temacie.

Zapraszamy każdego, który ma chęć do działania w tym obszarze wraz z nami do współpracy.

Jesteśmy otwarci na pomysły, nowe rozwiązania, działania.

E – mail do kontaktu: a.mlynarczyk@psp10opole.eu