27 kwietnia – Dzień Florysty

Każdy z nas uwielbia otrzymywać piękne kwiaty! Wręczamy je jako prezent podczas urodzin i jubileuszy,
a za pomocą przepięknych, świeżych bukietów ozdabiamy domy. Pamiętajmy jednak, że za niesamowitymi kompozycjami zawsze stoją niezwykle zdolni floryści, czyli osoby, które swoją miłość do kwiatów postanowiły przekształcić w zawód. To właśnie oni co roku 27 kwietnia obchodzą swoje święto, czyli Dzień Florysty.
Zawód ten, choć praktykowany od wielu lat, dopiero w 2002 roku wpisany został na listę klasyfikacji zawodów i specjalności.

Kim jest florysta i skąd wziął się ten zawód?

Florysta zajmuje się tworzeniem dekoracji z roślin, w pełni wykorzystując ich walory zdobnicze i estetyczne. Często pracuje podczas organizacji różnych imprez i uroczystości, gdzie ważna jest oprawa wizualna.
W swojej pracy opiera się na wiedzy z zakresu właściwości roślin, rodzajów kompozycji roślinnych,
czy aranżacji wnętrz.
Floryści pracują z towarem, który jest bardzo delikatny i nietrwały. Muszą mieć niezbędna wiedzę,
by móc jak najdłużej zachować trwałość kwiatów, które są głównym narzędziem ich pracy.

Na czym polega praca florysty?

Jest to praca twórcza. Nie ma dwóch takich samych zleceń. Od osoby na tym stanowisku wymaga się kreatywności i umiejętności wprowadzania innowacyjnych rozwiązań. Prawdziwi floryści, to ludzie z powołania, którzy kochają kwiaty i wyrażają to przez swoje kompozycje. Florysta powinien
być na bieżąco z roślinnymi trendami, szkolić się na warsztatach i odwiedzać od czasu do czasu
kwiatowe wystawy.

Cechy idealnego florysty…

Idealny florysta to bez wątpienia osoba wyróżniająca się ogromnym wyczuciem smaku i zmysłem estetycznym. W pracy przydaje mu się także spory zasób wiadomości dotyczących pielęgnacji roślin
i co równie istotne zasad ich łączenia. Z całą pewnością utalentowany florysta wie również, w jaki sposób zestawiać ze sobą kolory roślin oraz tworzyć z nich przestrzenne, oryginalne bukiety.
Wielu uważa, że florysta jest bardzo przyszłościowym zawodem, który wymaga wiele zaangażowania i pasji. Pamiętajmy, że florystyka to pasja, ciężka praca, ciągłe wyzwania. Warto więc pamiętać o Florystach,
nie tylko w dniu ich święta bo to dzięki nim każda obchodzona przez nas okazja może być wzmocniona pięknym kwiatowym akcentem. A kwiaty są wspaniałym nośnikiem emocji i mogą czasami zastąpić tysiąc słów!

A jeśli dziś i Wy chcielibyście się poczuć jak floryści, to zachęcam do obejrzenia filmiku pod tym
linkiem i zrobienia pięknego bukietu z papieru:

https://www.youtube.com/watch?v=J56F69H6AuA