10 listopada to Międzynarodowy Dzień Jeża

W Polsce jeże są objęte ochroną, ale czy zawsze o tym pamiętamy. Są niezwykle pożyteczne dla naszych
lasów i ogrodów. Może warto, z okazji ich święta, zostawić w ogrodzie kopczyki liści, by mogły w nich wygodnie przespać zimę.

Takie “domki” można jeżom urządzać także w prywatnych ogrodach i to się na pewno opłaci.
Jeże są bardzo pożyteczne, odżywiają się wieloma szkodliwymi owadami. Chronią więc nasze lasy i ogrody przed szkodnikami, a potrafią je zjadać dosłownie na kilogramy! Jeże są największymi ssakami owadożernymi w naszym kraju.
Dlatego zanim sprzątniemy liście z grodu – zastanówmy się, czy nie warto zostawić choćby jednej sterty. Żeby jeż miał gdzie przespać zimę.

W Polsce występują dwa gatunki: jeż wschodni (Erinaceus concolor), zamieszkujący tereny niemal całej Polski oraz jeż europejski lub zachodni (Erinaceus europaeus), którego granica zasięgu przebiega przez Śląsk, Ziemię Lubuską oraz Pomorze Szczecińskie.

Na wolności jeże żyją od 4 do 7 lat, ale w miastach często giną, zanim skończą dwa lata. A zdaniem badaczy, w 2025 r. dziko żyjących jeży na naszej planecie może w ogóle nie być. Dlatego właśnie należy je chronić między innymi poprzez zostawianie im miejsc do przezimowania.

Cechą charakterystyczną jeży jest okrywa ciała pokryta kolcami. Kiedy poczuje się zaniepokojony, specjalne mięśnie pomagają zwinąć mu się w kolczastą kulkę. Największymi wrogami tych zwierząt są m.in. borsuki, lisy, psy oraz puchacze.

Domeną tych zwierząt są nocne wędrówki, w trakcie jednej nocy potrafią przebyć nawet 2 km. Podczas swoich podróży poszukują pożywienia. Wbrew krążącej opinii jeże nie noszą na swoich kolcach nabitych jabłek. Fizycznie nie ma takiej możliwości, nawet gdyby stanęły pod jabłonią i czekały, aż jakieś jabłko na nie spadnie.

Faktem jest, że latem jeże chętnie wzbogacają swoją dietę, zjadając przejrzałe owoce.
Natomiast głównym składnikiem diety tych zwierząt są owady, dżdżownice, małe gryzonie, jaja ptaków, żaby, jaszczurki a nawet węże. Kiedyś uważano, że jeże wybierają jaja z kurnika.
To oczywiście nieprawda, jeże nie pogardzą znalezionym jajkiem jedynie wtedy, gdy jego skorupka jest już pęknięta. Same nie są w stanie przegryźć nienaruszonej skorupki kurzego jajka.

Poniżej piosenki o naszym Jeżyku do odsłuchania i zabawy:

W lesie mieszka
Jeż