Dzień Wynalazcy 9 listopada

9 listopada jest dniem do rozmów o wynalazkach. By upamiętnić wynalazców i zachęcić ludzi do realizowania własnych, nawet najbardziej nietypowych pomysłów, obchodzimy dziś Europejski Dzień Wynalazcy.
Wiele projektów początkowo wydaje się niewykonalnych, czasami nawet śmiesznych. Ale to dzięki tym szalonym pomysłom żyjemy w świecie tak ogromnych możliwości.

Trochę historii:

Dzień Wynalazcy został zaproponowany przez berlińskiego konstruktora Gerharda Muthenhallera,
w hołdzie dla Hedwigi Evy Marii Kiesler.
Opracowała teoretyczny system radiowego sterowania torpedą podwodną, z zastosowaniem specjalnych, zmieniających częstotliwość operowania zegarów uniemożliwiających jej przechwycenie.
W wolnych chwilach zajmowała się różnymi wynalazkami i projektami, choć żaden z jej wynalazków nie znalazł uznania ze strony społeczeństwa.

W tym dniu warto też wspomnieć o Profesorze Wacławie Sierpińskim – polskim matematyku,
jednym z czołowych przedstawicieli warszawskiej szkoły matematycznej i twórców polskiej szkoły matematycznej, autor między innymi „dywanu Sierpińskiego”.

Dzisiejsze święto ma na celu wsparcie młodych wynalazców i przypomnienie im, że wszystkie początki są trudne. Motywem przewodnim całego wydarzenia jest powiedzenie Einsteina:

„Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza, bo choć wiedza wskazuje na to, co jest, wyobraźnia wskazuje na to, co będzie.”

To projekt naszego Małego konstruktora Kacpra z klasy 2a