Dzień Motyla Kapustnika

Poszukując informacji na temat bohatera tego dnia, pierwszą, którą można odnaleźć, to ta, że jest on bardzo pospolitym motylem. Zaryzykować można stwierdzenie, że prawdopodobnie każdy z nas widział kapustnika choć raz. Jego białe skrzydełka znają chyba wszyscy.

Motyl występuje w Europie, Afryce Północnej i Azji. W Polsce i w Holandii można go zobaczyć praktycznie wszędzie. Pojawia się zazwyczaj w ogrodach, sadach i na polach uprawnych ku zgrozie hodowców oraz w lasach. Gąsienice motyla uwielbiają wszystko, co świeże, najbardziej pożądane dania to kapusta, gorczyca polna, rzodkiew oraz nasturcja. Uwielbiają również kalafior, jarmuż, brokuł, kalarepę i rzepak.

Czy bielinek kapustnik jest pod ochroną?

Nie. To gatunek pospolity, niewymagający ochrony. Tak naprawdę największym wrogiem gąsienic jest baryłkarz bieliniak – pasożyt, który żyje wewnątrz nich, wytwarzając niebezpieczne substancje, powodujące śmierć gąsienic. Mimo wszystko powinniśmy mieć na uwadze, że tak jak każde zwierzę, tak i bielinek jest nieodłącznym elementem natury.