25 czerwca – Światowy Dzień Smerfa

Poznajecie bohaterów z obrazka?

To Smerfy!!! Jeśli znajdują się oni wśród Twoich ulubionych bajkowych bohaterów, to masz powód do świętowania.

Data 25 czerwca jest niezwykle ważna, gdyż to dzień urodzin słynnego Peyo, a dokładniej Pierrego Culliforda, twórcy Smerfów. Smerfy narodziły się w Belgii, pierwszy raz zadebiutowały w dziewiątej części książki o przygodach Johana i Peewit.

Od 1992 r., po śmierci Peyo, rysownicy z różnych krajów kontynuują jego dzieło. Oprócz komiksów powstały również animowane bajki o Smerfach, film pełnometrażowy, film w wersji 3D, a także zabawki i gadżety z podobizną tych małych, niebieskich ludków.

Smerfy są “smerfastycznie” ciekawą bajką, gdyż w ich smerfnej wiosce możemy spotkać różne postaci o konkretnych cechach charakteru. Na czele stoi Papa Smerf. Ma aż 542 lata. Niestety, często musi ratować swoje Smerfiki z tarapatów. Możemy natknąć się na Zgrywusa, który wręcza wszystkim “wybuchowe” prezenty. Jest tam też Maruda, ciągle niezadowolony pesymista, nie cierpi wszystkiego i wszystkich, ale tak naprawdę w środku jest bardzo wrażliwy. Ważniak to nazbyt poważny Smerf, który wszystko co powie Papa Smerf, bierze za prawdę absolutną, zanudza pozostałych swoimi złotymi myślami.

Gwiazdą w bajce jest oczywiście Smerfetka, ta niebieska piękność, została stworzona przez strasznego czarownika Gargamela, który chciał skłócić Smerfy. Na szczęście Papa Smerf odczarował Smerfetkę i jest to jedna z najsympatyczniejszych postaci w wiosce. Te i inne Smerfiki mieszkają
w domkach z grzybów i są pod swoimi czapeczkami zupełnie łyse (oprócz panny Smerfetki i Sasetki). Razem przeżywają wiele niesamowitych przygód, które fascynują nie tylko najmłodszych fanów.

Jeśli urzekły Was również te niebieskie ludki, to przypomnijcie sobie, jakie śmieszne historie ich spotykały, oglądając dzisiaj jeden z odcinków bajki np. Smerfy – Smerfetka PL – odcinek 1 https://www.youtube.com/watch?v=fouD3uI7n5o lub czytając komiks, malując, ewentualnie robiąc postać Smerfa, do którego wykonania znajdziecie szablon w załączniku.

W ten dzień zaraźcie wszystkich w swojej rodzinie “smerfomanią”.