Profilaktyka wszawicy

Rodzice uczniów PSP nr 10 w Opolu

Apelujemy o sprawdzanie dzieciom głów – jest to działanie profilaktyczne.

Wskazania profilaktyczne dla rodziców i dzieci:

• związywanie długich włosów lub krótkie włosy ułatwiające pielęgnację skóry głowy i włosów,
  • używanie wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry i włosów,
  • codzienne czesanie i szczotkowanie włosów,
  • mycie skóry głowy i włosów w miarę potrzeb, nie rzadziej niż raz
    w tygodniu,
  • wyposażenie dzieci w środki higieniczne (np. szampony z odżywką ułatwiające rozczesywanie i wyczesywanie włosów),
  • systematyczne sprawdzanie czystości skóry głowy i włosów.

W chwili zauważenia gnid lub wszy we włosach należy zastosować preparaty (dostępne w aptekach), które skutecznie likwidują pasożyty i ich jaja.

W sytuacji wystąpienia wszawicy u dziecka kuracji powinni się poddać wszyscy domownicy.

Codzienne, częste czesanie gęstym grzebieniem lub szczotką, związywanie włosów w sytuacjach narażania się na bliski kontakt z innymi osobami (treningi sportowe, zajęcia edukacyjne lub rekreacja grupowa), częste mycie włosów, przestrzeganie zasad higieny (własne szczotki, grzebienie, spinki) utrudniają zagnieżdżenie się pasożytów. Częste mycie i kontrolowanie głowy dziecka (2 razy w tygodniu) z jednej strony jest właściwym nawykiem higienicznym, a z drugiej strony pozwala szybko zauważyć zakażenie.

Szampony i inne produkty „przeciwko wszom” nie zabezpieczają przed zakażeniem i nie powinny być używane jako środek zapobiegawczy. Zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniach tych produktów zaleca się powtarzanie kuracji w odstępie kilku dni (mniej więcej 7 czy 10) w celu zabicia larw.
Do kuracji trzeba użyć grzebienia o bardzo gęstych zębach. Usunięcie gnid jest trudne, stąd poleca się ich ściąganie lub obcięcie włosów. Grzebienie i szczotki należy myć w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu przeciwko wszom i moczyć w wodzie około godzinę.

W przypadku wszawicy należy pamiętać o odkażeniu poduszek. Można je wyprać w gorącej wodzie (powyżej 50 C) lub wysuszyć strumieniem gorącego powietrza z suszarki. Suszenie warto zastosować w przypadku koców i pluszowych zabawek. Bieliznę osobistą i pościelową można po wypraniu wygotować przez 10-15 minut. Ubrania, których nie można prać w gorącej wodzie, należy wyprasować żelazkiem rozgrzanym do 250 st. C, zwracając szczególną uwagę na szwy i fałdy. Pozostałe przedmioty należy na 10 dni zamknąć w szczelnych, plastikowych workach.

Podstawowe zasady profilaktyki wszawicy to stała systematyczna kontrola czystości skóry i włosów, którą wykonują rodzice lub opiekunowie i natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia.

W takiej sytuacji rodzice powinni również poinformować rodziców wszystkich dzieci, z którymi miało ono kontakt. Pomoże to w likwidacji ogniska wszawicy i zapobiegnie nawracającemu wzajemnemu zakażaniu się dzieci.

Przewodniczący Rady Rodziców PSP nr 10 w Opolu

* Opracowano na podstawie informacji ze strony Ministerstwa Zdrowia