„Szkoła pamięta” – zachęcamy do włączenia się do akcji MEN PDF Drukuj Email

Zachęcamy przedszkola, szkoły i placówki oświatowe do włączenia się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne dla uczniów postaci oraz wydarzenia. Kulminację tych aktywności zaplanowano na 25 października 2019 r. – ostatni piątek przed 1 listopada. Aby zgłosić swój udział w akcji, do 24 października br. należy wypełnić ankietę zgłoszeniową widoczną w Strefie dla zalogowanych w Systemie Informacji Oświatowej.

- Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku
dla ich życia i dokonań – napisał w liście do dyrektorów szkół Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, zapraszając do udziału w akcji.

Minister edukacji odniósł się do najważniejszych tegorocznych rocznic i tego, jak istotna jest pamięć o nich.

- Chciałbym, aby w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej
i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani
z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Działania w ramach akcji „Szkoła pamięta”

Zachęcamy do podejmowania różnych działań mających na celu upamiętnienie ważnych postaci i wydarzeń. W ramach akcji „Szkoła pamięta” uczniowie wraz z nauczycielami mogą, m.in.:

• uporządkować i odwiedzić groby osób zasłużonych i cenionych w danej społeczności;
  • odwiedzić lokalne miejsca pamięci i zgłębić ich historię;
  • zapalić znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej;
  • posprzątać bezimienne i opuszczone groby, zorganizować zbiórkę kwiatów i zniczy, by udekorować te groby;
  • odwiedzić groby nauczycieli z danej placówki;
  • wesprzeć działania organizacji opiekujących się polskimi cmentarzami i miejscami pamięci za granicą;
  • zaprosić do szkoły lokalnego bohatera, by podzielił się swoimi wspomnieniami;
  • zorganizować w szkole wystawę upamiętniającą ważne dla danej społeczności wydarzenie;
  • zorganizować wycieczkę patriotyczną.

Są to wyłącznie propozycje działań w ramach akcji. Zachęcamy szkoły do zamieszczania informacji na swoich stronach internetowych oraz postów w mediach społecznościowych z oznaczeniem #SzkołaPamięta

Szkoły i placówki, które zaangażują się w akcję, będą mogły pobrać specjalnie przygotowane logo i dołączyć do społeczności szkół pielęgnujących pamięć o naszej historii.

W jaki sposób zgłosić wziąć udział w akcji?

Należy wypełnić ankietę zgłoszeniową widoczną w Strefie dla zalogowanych w Systemie Informacji Oświatowej (zakładka „Ankieta”). Na zgłoszenia czekamy do 24 października br. do godziny 15:00.

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

W ramach akcji Szkola pamieci  gościliśmy P Wandę Walerowicz-Wołczak emerytowaną nauczycielkę plastyki z naszej szkoły.

Pani Wanda jest człowiekiem z pasją- opolską artystą plastyk-malarką ,  członkinią Zarządu Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkownika Okręg Opole.

Uczniowie klasy 3B uczestniczyli w warsztatach na których P. Wanda przybliżyła twórczości Leonardo da Vinci  w 500 rocznicę śmierci.

mod_vvisit_counterWszystkie dni2195681

Twoje IP: 3.231.229.89